Hamilelik ve Doğum Yapmak Kadınların Zekasını Pozitif Etkiliyor

Anne olmak kadınların ortak hayallerinden biridir. Bebeğine sarılmak, kokusunu içine çekmek, onu göğsünde yatırmak, sıkıca sarılmak bir kadının en büyük düşüncelerindendir. Doğum yapmak psikolojik olarak çok mutlu etse de bir etkisi daha var. Peki doğum yapmanın zekayı etkilediğini biliyor musunuz?

Doğum yapmak kadın vücudu için oldukça faydalı ancak Oslo Üniversitesi’nin araştırması enteresan bir sonucu ortaya koydu. Hamilelik ve doğum, kadınların zekasını pozitif yönde etkiliyor. Anneler uykusuz geceler ve lohusalık sendromlarında ciddi bir stres içinde olsalar da bu sonuç inandırıcı gelmeyebilir. Ancak yeni bir araştırmaya göre doğum yapmak kadınları ilerleyen yaşamlarında daha zeki hale getiriyor.

Kanıtları Var!

12 bin hastanın MR görüntülerine dayandırılan araştırma doğum yapan kadınların, hiç doğum yapmamış kadınlara oranla beyinlerinin daha genç olduğunu söylüyor. Hatta orta yaşlarda bile beyinleri 6 ay daha genç kalan annelerin daha fazla doğum yapması zekayı pozitif yönde etkiliyor. Doğum yapmak mucizevi bir olay. Yani her çocukta beynin gençleşme oranı artıyor. Uzmanlar bunun sebebinin hamilelikte salgılanan östrojen hormonu olduğunu veya hamileliğin bağışıklık sistemini güçlendirerek beyni etkilediğini düşünüyor.

Oslo Üniversitesi’nden Dr. Ann-Marie de Lange, “Nasıl yaşlandığımızı etkileyen faktörlere bakıldığında çocuk sahibi olmanın fark yarattığını görüyoruz. Hamilelik ve doğuma bağlı hormon ve bağışıklık faktörleri kadınların beyin yaşlanmasına karşı pozitif etkiye sahip gibi görünüyor.” diyor.

Yaş ortalamaları 54 olan kadınların beyin MR’larına bakıldı. Sonuçlar muhteşemdi. 9 bin 500 kadından fazlası doğum yapmışlardı. Araştırma sonucunda doğum yapmış annelerin beyinlerinin biyolojik olarak doğum yapmamış kadınlara oranla 6 ay daha genç olduğu belirlendi.

Doğum yapmanın zekayı inanılmaz derecede etkilediği kanıtlarla sunulmuş. Peki Pandemi sürecine denk gelen doğumlardan sonra, anneler bu süreçle nasıl başa çıkabilir? Yeniyüzyıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Klinik Psikolog Gülderen Kılıç ile yapılan LOHUSALIK DÖNEMİNDE PANDEMİ ETKİSİ konusundaki röportajı okuyabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.