Hava Kirliliği Sorununa Çözüm ”Dyson Hava Kalitesi Projesi”

Beybida.com Yayın Yönetmeni Özlem Salcı ”Tavsiye Markalar” köşesinde Dyson ‘ı mercek altına alıyor. Dyson hava kalitesi araştırması, karantina dönemlerinde iç mekanlardaki hava kirliliği arttığını ortaya çıkardı.

Sevgili Beybida.com okurları,

Covid-19 virüsü sebebiyle tüm dünyada küresel bir salgın meydana geldi. Dolayısıyla karantina sürecimizde evlerimizde iç mekan hava temizliğine fazlasıyla önem veriyoruz. Dyson hava kalitesi projesi ile bu sorunumuz tamamen ortadan kalktı. Hava kirliliğini önlemek için çok detaylı bir yazı içeriği hazırladım.

Teşekkürler Dyson….

Dyson’ın karantina dönemi hava kalitesi projesinde elde edilen veriler; iç mekandaki PM2.5 seviyelerinde artış, dış mekanda Azot Dioksit (NO2) seviyelerinde azalış olduğunu gösteriyor.

HP04 Dyson Pure Hot + Cool, front on, machine off, blank LCD screen

Dyson hava kalitesi araştırması, karantina dönemlerinde iç mekanlardaki hava kirliliği arttığını ortaya çıkardı.

Dyson; tekrardan evlere kapandığımız bu günlerde insanları evlerindeki hava kirliliği seviyelerine dikkate çağırıyor. Dyson hava temizleyicilerinin verileriyle dünya genelindeki 14 şehirden ilk karantina dönemi esnasında toplanan sonuçlar, bu dönemin sonrasına kıyasla karantina sırasında daha yüksek PM2.5 seviyelerini göstererek, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmenin kirliliğe maruz kalma üzerindeki etkisinin altını çizdi.

Dyson’ın taşınabilir hava kalitesi sırt çantasıyla Nisan ve Haziran aylarında toplanan dış mekan verileri, katılımcıların karantina süresince daha düşük Azot Dioksit (NO2) seviyelerine maruz kaldığını gösterdi. Trafik, kirletici maddenin ortak bir parçası olduğundan, karantina sırasında yoldaki araçların azalmasının bu duruma etki ettiği söylenebilir.

Dyson Hava Temizleme Kategorisi Müdür Yardımcısı Alex Knox konuya ilişkin açıklamasında, “İnsanlar evlerinde daha fazla zaman geçirirken, yemek pişirirken ve rahatsızlık veren ev tozu varken, hava temizleyici verilerimizin ortaya koyduğu, iç mekanlarda PM2.5 kirlilik seviyelerinde artış şaşırtıcı değil. Hava kalitesi hakkında farkındalık yaratmak ve insanları eğitmek Dyson’da yaptığımız işin çok önemli bir parçası. Bununla ilgili ne kadar fazla bilgi alırsak ve bu bilgilerin insanlar üzerindeki etkisi artarsa, çözüme çok daha doğru odaklanabiliriz.” dedi.

Dyson, COVID-19 salgınıyla yaşanan kısıtlamalarla, karantinadaki hava kirliliğinin bireysel maruziyet üzerindeki etkisini anlamak için dünyanın dört bir yanındaki sekiz şehirde dokuz kişiye hava kalitesi sırt çantasını verdi. Katılımcılar arasında Londra’dan Acil Servis Doktoru Alex George, Singapur’dan Teknoloji Gazetecisi Bobby Tonelli ve Toronto’dan Nike Master Eğitmeni Jennifer Lau da vardı.

Dyson hava temizleyicilerinde kullanılan mevcut teknolojiyle donatılan hava kalitesi sırt çantası, taşınabilir bir hava algılama cihazı. Yerleşik sensörler, pil takımı ve GPS ile donatılmış cihaz, hareket halindeyken hava kirliliği verilerini ölçebiliyor.

Katılımcılar; Nisan ve Haziran ayları arasındaki karantina süresince izin verilmiş olan market ziyareti, işe gidip gelmek veya günlük egzersiz rotaları gibi temel yolculuklarında, hava kalitesi sırt çantasını taktı. Bu yolculuklar kısıtlamalar azaldıktan sonra katılımcılar tarafından tekrar ziyaret edilerek karantina ve karantina sonrası dönem arasındaki hava kirliliği maruziyet seviyelerinin karşılaştırılmasını sağladı.

Bu dış mekan verileri, dış mekan hava kalitesi sensör ağları ve Dyson’ın yaygın iç mekan hava temizleyici verileriyle birlikte analiz edildi. Dyson mühendisleri, dünyanın dört bir yanından 38.000’den fazla Dyson hava temizleyiciden gelen verileri inceleyerek, kısıtlamanın iç ve dış mekanlarda hava kalitesi üzerindeki genel etkisinin bir resmini oluşturmaya yardımcı oldu.

Sonuçlar

Dyson iç mekan hava temizleyici verileri; analiz edilen 14 şehrin onunda, iç mekanlarda kısıtlama sonrası dönemle karşılaştırıldığında daha yüksek PM2.5 seviyeleri gösterdi. Bunun nedeni dışarıdaki faaliyetlerin kısıtlanması ve insanların evlerde daha fazla vakit geçirmesiyle evde artan aktivitelerle bağlantılı olabilir.

İç mekan PM2.5 kaynakları, pişirme sırasında yanma işleminden salınan partikülleri, odun sobalarını, halıları ve temizlik sırasında oluşan tozu içerir.

Dyson’ın hava kalitesi sırt çantası sonuçları, karantinadan sonraki dönemde Azot Dioksit (NO2) maruziyetinde bir artış olduğunu gösterdi. Şehirlerde, Azot Dioksit (NO2seviyelerinin en büyük etkenlerinden biri trafik ve şehirler yeniden açılırken artan seyahatin etkisi.

Daha düşük Azot Dioksit (NO2seviyeleri karantina esnasında rapor edilirken. Avrupa Uzay Ajansı’nın uydu görüntüleri küresel olarak seviyelerde belirgin bir değişiklik ortaya koydu. Bu, şehir genelindeki kirlilik değişikliklerinin kişisel maruziyet üzerindeki etkisini ve hava kirliliği konusunda eğitim ve farkındalığın neden bu kadar önemli olduğunu teyit ediyor.

Dikkat çekici bir durum olarak, hava kalitesi sırt çantası verileri şehirler arasında daha kayda değer bir PM2.5 eğilimi gösterdi. Bu, kirlilik seviyelerinin yerel ve daha geniş bölgesel kirlilik kaynaklarından etkilenmiş olabileceğinin göstergesi.

Genellikle coğrafya, iklim ve mevsimlerden etkilenerek şehirler arasındaki farklılıkları açıklayan bu göstergede. Örneğin, Tokyo’daki karantinadan sonra hava kalitesi sırt çantası tarafından kaydedilen PM2.5 seviyelerindeki artış, dış hava kalitesi sensör ağı tarafından toplanan verilere yansıdı.

Bu veri tutarlılığı, seviyelerin şehir çapında bir kirlilik olayından etkilendiğini gösteriyor. Bunun en uç örnekleri arasında orman yangınları, yüksek polen aktivitesi veya kum fırtınaları bulunuyor.

Londra’daysa aksine, dış mekan sensör ağı verileri sırt çantası verileriyle kaydedilen PM2.5 seviyelerini yansıtmıyor. Bu da katılımcının inşaattan geçerken yürümek veya sigara içen birine denk gelmek gibi daha yerel kirlilik olaylarından etkilendiğini gösteriyor.

PROJEYE DAHİL OLAN ŞEHİRLER

 • Londra, Milan, Paris, Berlin, New York, Toronto, Delhi, Singapur, Dubai, Kuala Lumpur, Bangkok, Manila, Tokyo, Seul.

ŞEHİRLERDE BULUNAN ORTAK KİRLETİCİLER:

 • PM2.5 – tespit edilmesi ve yakalanması en zor olan ultra ince parçacıklar.
 • PM10 – Bitki ve çiçeklerden gelen polen, toz, evcil hayvan tüyleri ve alerjenleri içeren, 10 mikrondan küçük partikül madde.
 • Azot dioksit (NO2) – Karayollarının yakınında yüksek konsantrasyonlarda bulunur.
 • Sülfür dioksit (SO2) – Endüstriler ve araç egzozları tarafından üretilir.

HAVA TEMİZLEME TEKNOLOJİSİ

 • Dyson hava temizleyiciler kirliliği algılar ve yakalar, ardından arıtılmış havayı yansıtır.
 • Dyson hava temizleyici üç akıllı sensörle, havadaki partikülleri ve gazları otomatik olarak algılar.
 • Dyson’ın tam kapatılmış filtre sistemi, gazları yok etmek için aktif bir karbon filtreyi ve 0,1 mikron kadar küçük mikroskobik alerjenleri ve kirleticileri% 99,95 oranında yakalayan bir cam HEPA filtreyi birleştirir.
 • Makine saniyede 290 litreden fazla arındırılmış hava yansıtır. 350° salınımla odanın her yerinde sizi ısıtmak ve soğutmak için havayı sirküle ederek dolaştırır.

SIRT ÇANTASI TEKNOLOJİSİ

Dyson hava temizleyici fan ve ısıtıcılar, odadaki hava kalitesini sürekli olarak izlemek için partikül, nitrojen dioksit ve VOC (Uçucu Organik Bileşikler) sensörleri kullanır.

Bir Dyson algoritması, kirleticileri yakalamak ve daha temiz hava yansıtmak için girişi işler ve makineyi etkinleştirir. PM2.5, PM10, VOC, NO2‘yi algılar ve raporlarlar.

Verileri işlemek için benzersiz algoritmalar kullanan üç ana sensörle, tamamen yeni bir devre kartının sırt çantasına sığacak şekilde tasarlanması gerekiyordu. Özenle tasarlanmış bir panoda, sıcaklık ve nemi ölçen bir sensör ve Nitrojen Dioksitleri (NO2) ve Uçucu Organik Bileşikleri (VOC’ler) algılayabilen bir gaz sensörü bulunur. Üçüncü sensör, toz sensörü olarak bilinir ve diğer ikisinden daha büyüktür. Ayrı bir modülde bulunur ve PM2.5 ve PM10’u algılamak için lazerler kullanır.

BREATHE LONDON ÇALIŞMASI

 • Londra Kings Koleji’nden 250 öğrendi, çalışmanın parçası olarak, okulda PM2.5 ve NO2 dahil olmak üzere kirleticilerin günlük maruziyetini anlamak için Dyson’ın hava kalitesi sırt çantasını kullandı.
 • Çalışmaya, Marner İlköğretim Okulu, Charlotte Sharman İlköğretim Okulu, East Sheen İlköğretim Okulu, Haimo İlköğretim Okulu ve Lordship Lane İlköğretim Okulu dahil olmak üzere Londra’da toplam beş okul ve 250 çocuk katıldı. Katılan çocuklar farklı okul yılı gruplarından ve 8-11 yaşları arasındaydı.
 • Çalışma, çocukların hava kirliliğine karşı kişisel maruziyetini ölçerek, okul çocuklarının yaşadığı gerçek dünya maruziyetinin daha doğru bir şekilde tanımlanmasına olanak sağladı. Araştırmanın bir sonucu olarak, çocukların yüzde 31’i okula gidip gelme şeklini değiştirdi.
 • Daha fazla bilgi için, www.dyson.com/breathelondon ya da www.breathelondon.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.