Doğal yollarla anne baba olamayan çiftler için tüp bebek tedavisi uzun yıllardır uygulanıyor. Sebepleri belli olmayan kısırlıklar, ileri yaşlar, sperm sayısında azlık, kadınlarda enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklardan dolayı çocuk sahibi olamayan çiftlere, çocuk sahibi olma gibi olanak sağlıyor.

Tüp Bebek Nedir?

Kadından alınan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresi laboratuvar ortamında döllenerek, döllenen yumurtayı belirli sayıda seçilerek rahme yerleştirilme işlemidir.

Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

İki çeşit yöntem vardır.

  1. Klasik Tüp Bebek Yöntemi (IVF): Sperm sayısı ve kalitesinde sorun görülmediği takdirde bu yöntem uygulanır. Sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.
  2. Mikroenjeksiyon Yöntemi (ICSI): Yumurta enjeksiyona hazır hale getirildikten sonra spermler tek yumurtanın içine yerleştirilir.

Ne Zaman Uygulanır?

Tüp bebek tedavisinin uygulanması için 1 sene boyunca korunmadan cinsel ilişkiye girmek gerekir. Eğer bu bir sene içerisinde hamilelik görülmezse kısırlık olarak adlandırılır ve bu tedavi uygulanır.
Devamını Oku

Sperm Testi (Meni Analizi) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sperm testi (meni analizi), spermin sağlığını ve canlılığını analiz etmeye yarar. Semen, boşalma sırasında salınan ve sperm içeren sıvıdır. Meni analizi şunları ölçer: Sperm Sayısı Spermin Şekli Spermin Hareketliliği Doktorlar meni sağlığı hakkında kesin

Read More

Tüp Bebek ve Aşılama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

40’lı yaşlarında kısırlıkla mücadele eden kadınlara, tüp bebek tedavisinin kendi yumurtaları ile hamile kalma şansının en yüksek olduğu söylenmekte. Ancak Kanada’nın Western Ontario Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, rahim içi aşılama yönteminin

Read More

Kadınlarda Kısırlık – 7 İşaret

Kadınlarda kısırlık, hamile kalmada başarısız olduğunuz sürenin uzunluğuna göre belirlenir. Düzenli ilişkiye rağmen bir yıl gebelik oluşmuyorsa, doktorunuz size kısır olduğunuzu söyleyebilir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.

Read More

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Erkeklere 9 Öneri

Evli çiftlerin yaklaşık beşte biri, istemelerine rağmen çocuk sahibi olamadıkları için doktora başvuruyor. İnfertilite yani kısırlık problemine her iki cinsiyette de eşit oranda rastlanıyor ve tedaviler kişiye özel olarak planlanıyor.

Read More

Erken Yumurtalık Yaşlanması Kronik Hastalık Habercisi

995 yılından bu yana süren bir araştırma, erken yumurtalık yaşlanmasının kadınlarda kalp, diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkardı. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.

Read More