Hamilelik süresi boyunca anne ve babalar bebeğe zarar vereceği korkusuyla cinsel ilişkiden kaçıyorlar. Fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler doğuracağını düşünerek uzak duruyorlar. Öncelikle hamilelikte cinsellik bebeğe zarar vermez. Gebelik süresinde cinsel istekte artma ve azalma olduğunu belirtmek gerekir.

Hamilelik annenin hayatını değişime sokar. Fiziksel olarak ve duygusal olarak değişim yaşaması gayet normal bir süreçtir. Annelik duyguları daha fazla ön plana çıkar ve cinsel ilişkiden kaçınma görülebilir. Dışarıdan gelen herhangi olaylar bebeğe zarar verecek diye düşünmesi normaldir. Fakat gebelik süresi düzgün ilerliyor ve gebelikte hiçbir problem yoksa hamilelikte cinsel ilişkinin olumsuz bir tarafı yokur.

Hamilelikte Cinsellik Güvenli midir?

Hamilelikte cinsellik birçok çift için normal ve güvenlidir. Bebek hamilelik süresince rahim ve karın kas duvarları tarafından korunduğunu belirtmek gerekir. Amniyon sıvısı da bebeği dış etkilerden korumada oldukça güçlü bir etkendir.

Erken doğum riski, kanamalar gibi riskler yoksa hamilelikte cinsel ilişki güvenlidir. Annenin hamilelik süresince isteksiz olma olasılığı her zaman vardır. Değişen hormonların etki edeceği bir gerçektir.
Devamını Oku

It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching can help.