Hamilelik döneminden itibaren anneler ve anne adayları sağlıklarına dikkat etmelidir. Hem kendileri hem de bebek için beslenmeden ruhsal sağlığa kadar her şey oldukça önemlidir. Annelerin sağlıklı oluşu kendisini, evini ve aile bireylerini hatta hayata bakış açısını çok etkiler. Beslenme, uyku, psikolojik etkenler, günlük rutinler kısaca anne sağlığı yaşamın ana merkezinde bulunur.

Hamilelik Döneminde Sağlığınızı Korumak İçin Öneriler

Hamilelik sürecinizi sağlıklı şekilde tamamlayabilmeniz için bazı alışkanlıkları kazanırken, bazı alışkanlıklarınızı terk etmeniz gerekir.

  • Gecenin geç saatlerine kadar uyanık kalmak, aşırı yağlı yemekler,  gazlı içecekler, sigara ve alkol tüketmek olumsuz alışkanlıklardır. Gebelik sürecini negatif etkiler.
  • Uzun süre hareketsiz kalmanız ya da sürekli hareket halinde olmanız bedeninizi fazla yorabilir. İşlerinize küçük molalar vererek devam etmeniz sizler için harika olacaktır. Temiz hava almak ve kısa yürüyüşler yapmak sağlığınıza iyi gelir.
  • Su tüketimi, gebelik sürecinde önemini ikiye katlar. Günde en az 6 bardak su tüketmelisiniz.
  • Hamilelik döneminden fiziksel görünüşünüz kadar diş sağlığınız da etkilenir. Bebek anneden beslendiği için diş ve diş eti sorunları daha yoğun yaşanabilir. Diş hijyeni ve doktor kontrolleri anne sağlığı konusunda ciddi önlemler oluşturur.
  • Hamilelik dönemi annelerin en çok fiziğini etkiler. Fiziksel değişimler yaşanırken çatlak, kuruluk ve döküntüleri engellemek için losyon ve doğal yağlar kullanmak ten sorunlarının önüne geçer.
  • Hamilelik süreci ilerledikçe salgılanan hormonlar, psikoloji ve ruh sağlığına yön verir. Ani ya da uzun süreli devam eden duygusal geçişler, öfke ve ağlamak gibi hislerin içinde olduğunu fark eden gebenin kendisine pozitif telkinlerde bulunması ya da gündemini değiştirmesi negatif hislerini yatıştırır.
  • Sesli kitap okumaları da anne ve bebek ilişkisine iyi gelir.
Devamını Oku

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Çikolata kisti, kadın üreme organı çevresinde gelişen ve tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlar veren bir hastalıktır. Tıp Biliminde endometrium adı verilen rahim duvarı, gebelik ve adet döngüsü açısından büyük önem

Read More

Hamilelik Öncesi Vitaminler-Gebelikte Kalsiyum Önemi

Hamilelik sürecinde bebek ve annenin sağlığı için vücudun bazı ihtiyaçları artış gösterir. Bu artışı karşılamak için hamilelik öncesi vitaminler, doğal besinler ve takviyeler bulunur. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan

Read More

Doğum Sonrası Anemi Hakkında Bilgiler ve Çözümler

Hamileliğin bitimiyle beraber anneler için pek çok farklı sorun ve sorumluluk ortaya çıkar. Doğum sonrası anemi bunlardan yalnızca bir tanesidir. Anemi, kan değerleri ve vücuttaki demir oranıyla alakalı bir problemdir.

Read More

Hamilelikte Oruç Tutmak: Riskler Nelerdir?

Araştırmalara göre hamilelikte oruç tutmak bebeğin ilerleyen yaşamını etkileyeceğini belirtiyor. Oruç tutmanın annenin ve bebeğin üzerinde etkilerini Beybida uzman kadrosu sizler için yazdı. Hamilelikte Oruç Tutmak Güvenli mi? Hamilelikte oruç

Read More

Hamilelikte Beslenme, Nelere Dikkat Edilmeli-Örnek Tablo

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Günlük hayatınızı ağırlaştırmayan ve dengeli beslenmeniz için önemli olan kalori almanız gerekir. Normal bir hamilelik geçiren annenin günde ek olarak 2. trimester döneminde 350 kcal, 3.

Read More

Gebelikte Şişkinlik-Gaz Problem Nedenleri-Çözümleri

Gebelik ne kadar güzel olsa da, annelere sıkıntı veren pek çok getirisi de vardır. Gebelikte gaz problemi bunlardan yalnızca biridir. Hamilelikte şişkinlik ve gaz, anne adayına fazlasıyla rahatsızlık veren ve

Read More

Hamilelikte Yorgunluk-Halsizlik Çözümleri

Çok heyecan verici ve özel bir süreç olan hamileliğin bazı zorlayıcı yönleri vardır. Hamilelikte yorgunluk bunlardan bir tanesidir. Anne adaylarının vücudunda meydana gelen bu mucize, beraberinde zorluk ve sorumluluk getirir.

Read More

Hamilelikte Yaşanılan Değişimler Nelerdir?

İnsan hayatının başlangıç noktası olan hamilelik, kadın vücudunda gelişen bir serüvendir. Hamilelikte yaşanılan değişimler, ister istemez tüm kadınların vücudunda meydana gelir. Anne adayının vücudunda yeni bir yaşam başladığı için, vücut

Read More

Hamilelikte Kaçınılması Gerekenler

Hamilelik, yeni bir insanın dünyaya gelmesindeki ilk basamaktır. Ebeveynler ve anne adayları için oldukça heyecan verici olan hamilelikte kaçınılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenlere uyarak süreci rahat atlatma imkanınız bulunur.

Read More

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı (Rinit) Sebepleri ve Çözümleri

Gebelik rinitine hamilelikte burun tıkanıklığı da denir. Soğuk havaların etkisiyle de gerçekleşen burun tıkanıklığına sebep hormonlardan da kaynaklanır. Östrojen hormonu arttıkça burnun içinde şişme gerçekleşir. Bu da mukusa sebep olur.

Read More