Hamilelikte beslenme normal zamanlarınıza göre farklıdır. Yediğiniz ve içtiğiniz her şey, sağlığınızı, psikolojik durumunuzu buna bağlı olarak da bebeğinizi etkiler. Bebeğinizin alması gereken vitaminler, proteinler, karbonhidratlar ve yağlar vardır. Organlarının gelişimi için bunlar oldukça önemlidir.

Gebeler ve Bebekler İçin Uygun Yiyecekler

Sağlıklı bir şekilde hamilelikte beslenme için uygun yiyecekler aşağıda verilmiştir. Alerjiniz varsa kesinlikte tüketmeyin.

Yumurta: Yumurta A,D, E ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Ayrıca iyot ve fosfor da içinde barındırır. Hamilelik için gerekli folik asit, kolin ve riboflavin vitaminleri içinde önemlidir.

Fındık ve Fıstıklar: Dışarı çıktığınızda yanınızda taşıyabileceğiniz en kolay yiyeceklerden bir tanesi fındık ve fıstıktır. yağ oranı açısındanve protein açısından yarar sağlar. Fındık ve fıstığın yanına badem de ekleyebilirsiniz.

Meyve: Hamilelerde beslenme konusunda en önemli besinlerden bir tanesi meyvedir. Meyve hamileler için oldukça faydalıdır. Kuru, dondurulmuş ve kurutulmuş her türlü meyvesi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Konserve meyvelerde dikkat etmeniz gereken tek ve en önemli şey suyun içinde saklanıyor olması. Bazı konserveler şurup gibi sıvıların içinde saklanıyor.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın. Laktoza karşı hassasiyeti olanlar laktozsuz süt tercih edebilir.

Demir Kaynaklı Besinler: Hamilelik sırasında anemi durumuyla karşılaşılması gayet normal. Bunun önüne geçmek için demir kaynaklı besinler tüketmenizde yarar var. Ispanak, yağsız et, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık ve kümes hayvanları da tüketmelisiniz.
Devamını Oku

Progesteron Hormonu Arttırmanın 4 Doğal Yolu Nedir?

Hamile kalmaya mı çalışıyorsunuz? Henüz başarılı olamadınız mı? Bu durum vücuttaki hormon seviyesinden kaynaklı olabilir.. Hormonal dengesizlikler kısırlığın nedenlerinden sadece bir tanesidir. Bir kadının doğurganlığını ciddi derecede etkileyen bir hormon gebelik

Read More

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Bir hayatın başlangıcı olan hamilelik dönemi, anne ve baba adayları için oldukça önemli ve heyecan verici bir süreçtir. Bu süre içerisinde hem anne hem bebek için en sağlıklı yollar aranır,

Read More

Hamilelikte C Vitamini Kullanımı

Tüm vitaminlerin sağlık üzerindeki etkisi uzun yıllardır araştırmalara konu olan bir durumdur. C vitamini, bağışıklık için çok önemli olduğu ve vücut tarafından üretilmediği için, özellikle hamilelikte C vitamini kullanımı çok

Read More

Hamilelikte A Vitamini Kullanımı

Vitaminler, insan vücudu üzerindeki etkisi yadsınamayacak bileşenlerden biridir. Özellikle hamilelik sürecinde önemi çok daha fazladır. Hamilelikte A vitamini kullanımı, bebek ve anne üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Annenin cilt

Read More

Hamilelikte Oruç Tutmak: Riskler Nelerdir?

Araştırmalara göre hamilelikte oruç tutmak bebeğin ilerleyen yaşamını etkileyeceğini belirtiyor. Oruç tutmanın annenin ve bebeğin üzerinde etkilerini Beybida uzman kadrosu sizler için yazdı. Hamilelikte Oruç Tutmak Güvenli mi? Hamilelikte oruç

Read More

Hamilelikte Beslenme, Nelere Dikkat Edilmeli-Örnek Tablo

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Günlük hayatınızı ağırlaştırmayan ve dengeli beslenmeniz için önemli olan kalori almanız gerekir. Normal bir hamilelik geçiren annenin günde ek olarak 2. trimester döneminde 350 kcal, 3.

Read More