Hamilelik süreci yeni bir hayat için yolculuğa çıkmak gibidir. Doğumdan sonra anneleri, hayatlarını tamamen değiştiren ve adapte olmaları gereken yeni günler bekler. Annelerin sorumluluklarını kolaylaştıran faydalı bilgiler sayesinde bu adaptasyon süreci ve karşılaşabilecekleri problemler en aza iner. Elbette anne ve anne adayları ile paylaşılabilecek pek çok bilgi ve nasihat vardır. Yeni bir anne doğum ve lohusalık sürecinde neler yapmalı, bebek bakımında karşılaşabileceği sorunlarda hangi yöntemlere başvurmalı? Yeni annelere yardımcı olacak on önemli bilgiyi araştırdık. Beybida ekibi olarak işinize yarayacak cevapları sizler için derledik.

Yeni Doğum Yapmış Anneler İçin Faydalı Bilgiler

  1. Bebeğiyle birlikte ilk günlerini yaşayan annenin sık sık sütünü sağması çok yararlı olur. Özellikle ilk on gün gelen süt çok önemlidir. Ağız sütü sarı renkte olup bebeğin bağışıklık sisteminin temelini oluşturur.
  2. Doğum yapan bir bedenin eski halini alması araştırmalara göre iki yıl sürer. Anne özellikle lohusalık zamanlarında çokça dinlenmeli ve vücudunu soğuktan korumalıdır.
  3. Bebekler ayları ilerledikçe emmeyi reddedebilir ya da göğüslerden birini emmek istemeyebilir. Bu çok doğal bir karşı koymaktır. Anne bu süreçte sabırlı olup elbette emeceği düşüncesiyle hareket ederek panik yapmamalıdır. Emmeyi reddeden bebeğe hemen formül mama vermek anne sütünü tamamen almamasına neden olabilir. Bebek emmeyi reddettiği zamanlarda anne ısrar etmeden on – yirmi dakika aralıklarla emzirmeyi tekrarlamalıdır. Bu süreç genelde dördüncü ve altıncı aylarda görülür.
  4. Lohusalık sürecinde çevre ve internet kaynaklarından lohusa dönemi hikayeleri okumayıp dinlememek, zaten hassas olan bir psikolojinin olumsuz etkilenmesini engeller.
  5. Bebeğinizin gündüz uykularında kendinizi ev işleri yapmak için şartlamayın. Ev işleri bir şekilde hallolur. Yetişemediğiniz işleri görmek motivasyonunuzu bozmasın. Her anne elbette biriken işlerle karşılaşır. Gün içinde ruhunuzu dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Uzmanlara göre 6.aydan itibaren bebeklerin gece beslenme ihtiyacı kalmaz. Bebeğinize uyku eğitimi vererek kesintisiz gece uykularına kavuşabilirsiniz.
Devamını Oku

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Çikolata kisti, kadın üreme organı çevresinde gelişen ve tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlar veren bir hastalıktır. Tıp Biliminde endometrium adı verilen rahim duvarı, gebelik ve adet döngüsü açısından büyük önem

Read More

Hamilelik Öncesi Vitaminler-Gebelikte Kalsiyum Önemi

Hamilelik sürecinde bebek ve annenin sağlığı için vücudun bazı ihtiyaçları artış gösterir. Bu artışı karşılamak için hamilelik öncesi vitaminler, doğal besinler ve takviyeler bulunur. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan

Read More

Doğum Sonrası Anemi Hakkında Bilgiler ve Çözümler

Hamileliğin bitimiyle beraber anneler için pek çok farklı sorun ve sorumluluk ortaya çıkar. Doğum sonrası anemi bunlardan yalnızca bir tanesidir. Anemi, kan değerleri ve vücuttaki demir oranıyla alakalı bir problemdir.

Read More

Hamilelikte Oruç Tutmak: Riskler Nelerdir?

Araştırmalara göre hamilelikte oruç tutmak bebeğin ilerleyen yaşamını etkileyeceğini belirtiyor. Oruç tutmanın annenin ve bebeğin üzerinde etkilerini Beybida uzman kadrosu sizler için yazdı. Hamilelikte Oruç Tutmak Güvenli mi? Hamilelikte oruç

Read More

Hamilelikte Beslenme, Nelere Dikkat Edilmeli-Örnek Tablo

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Günlük hayatınızı ağırlaştırmayan ve dengeli beslenmeniz için önemli olan kalori almanız gerekir. Normal bir hamilelik geçiren annenin günde ek olarak 2. trimester döneminde 350 kcal, 3.

Read More

Hamilelikte Yaşanılan Değişimler Nelerdir?

İnsan hayatının başlangıç noktası olan hamilelik, kadın vücudunda gelişen bir serüvendir. Hamilelikte yaşanılan değişimler, ister istemez tüm kadınların vücudunda meydana gelir. Anne adayının vücudunda yeni bir yaşam başladığı için, vücut

Read More

Hamilelikte Kaçınılması Gerekenler

Hamilelik, yeni bir insanın dünyaya gelmesindeki ilk basamaktır. Ebeveynler ve anne adayları için oldukça heyecan verici olan hamilelikte kaçınılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenlere uyarak süreci rahat atlatma imkanınız bulunur.

Read More

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı (Rinit) Sebepleri ve Çözümleri

Gebelik rinitine hamilelikte burun tıkanıklığı da denir. Soğuk havaların etkisiyle de gerçekleşen burun tıkanıklığına sebep hormonlardan da kaynaklanır. Östrojen hormonu arttıkça burnun içinde şişme gerçekleşir. Bu da mukusa sebep olur.

Read More

Hamilelikte Kasılmalar ve Türleri

Heyecan verici bir dönem olan hamilelik, beraberinde getirdiği bazı durumlar sebebiyle anne adayını strese sokar. Hamilelikte kasılmalar, çoğunlukla hormonlar sebebiyle oluşan doğal bir durumdur. Fakat kasılma bir tür doğum habercisi

Read More

Yeni Annelerin Uykusuzluk Problemi ile Başa Çıkma Yöntemleri

Dünyaya bir bebek getirmek ve anne olmak çok güzel bir his olsa da, annelikle beraber bazı sorunlar da ortaya çıkabilir. Uykusuzluk problemi bu sorunların en başında gelir. Hem bebekte hem

Read More