Anne Sütü Sağma ve Saklama

Hamileliğin başlamasıyla birlikte, annenin vücudu süt üretimine başlar. Anne sütü, özellikle yeni doğan bebeklerde en az 6. aya kadar çok önemli bir besindir. İçeriğinde bebeğe hayati faydaları bulunan pek çok vitamin ve protein bulunur. Annenin sütü çoğu zaman doğumdan hemen sonra gelse de, bir müddet sütü gelmeyen anneler de vardır. Çok önemli ve doyurucu bir besin olması sebebiyle, annelerde sütü çoğaltma ve bebeğini daha rahat besleme isteği oluşur. Bunun için kendisinden faydalanabileceğiniz pek çok farklı besin vardır.

Anne sütü, en çok sıvı tüketimi ile artar. Başta su olmak üzere, doğal meyvelerden elde ettiğiniz meyve suları, hoşaflar ve besleyici çorbalar sütün artmasına yardımcı olur. Et ve balık gibi protein yüklü besinler, yeşil yapraklı sebze ve meyveler, hurma, incir ve kayısı gibi yaş ya da kuru yemişler sütü arttıran değerli besinler arasındadır. Tüm bu besinler sütün artmasına yardımcı olsa bile, annenin düzenli beslenmesi, iyi uyuması ve stresten uzak olması en önemli etkenlerdir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Doğumdan sonra, farklı amaçlar sebebiyle sağılan sütü saklamak pratik bir yöntem olsa da, dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Anne sütü, bebekler için çok faydalıdır fakat bazen anneler için sıkıntılı durumlar doğurabilir. Bebekten uzak kalan ya da ileriye dönük süt biriktirmek isteyen kişiler, farklı yöntemlerle sütünü sağar ve uygun koşullarda saklar. Kullanım süresine bağlı olarak farklı şekillerde saklama imkanınız bulunur. Hemen tüketilmek üzere sağılan sütler, oda sıcaklığında yaklaşık 3 saat kadar bekletilebilir. Uzun süreli saklamak istediğiniz anne sütünü buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay boyunca kolaylıkla saklayabilirsiniz. Donmuş olan anne sütü ise benmari usulü ya da oda sıcaklığında eriterek kullanabilirsiniz.

anne sütü

Anne Sütü Sağma Makinesi

Çalışan, bebeğinden ayrı kalması gereken ya da erken doğum gibi durumlarda bebeği kendisini emmeyi başaramayanlar için anne sütü sağma makineleri büyük bir avantajdır. Yalnızca bebekten uzak kaldığınız zamanlarda değil, süt akışını devam ettirmek, sütü çoğaltmak ya da bebeğin tam içemediği sütü boşaltmak için de kullanılır.

Hayatınızı kolaylaştıran ve pratiklik sağlayan, kendi ihtiyacınıza göre tercih edebileceğiniz pek çok süt sağma makinesi bulunur. Manuel süt sağma makineleri, genelde evlerde anne sütü çoğaltmak amaçlı kullanılır. Küçük bir huni ucunda bulunan pompa yardımıyla süt sağımı yapılır ve süt pompanın dibinde birikir. Elektrikli makineler ise daha hızlı ve pratik olduğu için genelde çalışan anneler tarafından kullanılır. Tek ya da çift taraflı modelleri bulunur ve dileyen anneler aynı anda iki göğüsten de kolayca süt sağımı yapabilir. Sütü sağdıktan sonra makineyi temizlemek çok önemlidir. Uzun süre süt bulaşığıyla bekleyen makinelerde bakteri üreyebilir. Bunun için parçaları söktükten sonra doğal deterjanlar kullanarak makineyi yıkayabilir ve yumuşak bir havluyla kurulayabilirsiniz.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, hem anne hem de bebek için çok büyük önem taşıyan bir besindir. Doğumdan itibaren bebeğin tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen anne sütü, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde mucizevi bir etkiye sahiptir. İlk 6 ay boyunca bebeğin ihtiyaç duyacağı yağ, kalori ve suyu içinde bulundurması sebebiyle, bebeğin hiçbir ekstra besin almasına gerek kalmaz. Özellikle doğumdan sonra gelen sarı renkteki ilk süt, vitamin bakımından çok zengindir. Bebek emmese bile sağım yoluyla bu sütü bebeğe içirmek büyük bir önem taşır.

Anne sütü, bebeğin gelişim ve beslenmesine katkısı dışında enfeksiyon ve hastalıklara karşı da çok önemli bir koruyucudur. İçeriğinde bulunan enzimler, bebeğin sindirimini kolaylaştırır. Kabızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarını engeller. İleriye dönük alerjilere karşı koruma kalkanı görevi üstlenir. Ayrıca emme işleminin bebeğin çene gelişimine yardımcı olması ve sütün ileriye dönük diş sorunlarını önlemesi sebebiyle hayati önem taşır. Bebeğinize imkanlar dahilinde anne sütü vererek kendinize ve ona hem fiziksel hem ruhsal faydalar sağlayabilirsiniz.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü, bebeğe faydalı olduğu kadar anne için de önemlidir. Özellikle emzirme işlemi, annenin psikolojik açıdan rahatlamasını sağlar. Bebek ve anne arasındaki duygusal bağın gelişmesine sebep olur. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonu, annenin kendisini daha iyi hissetmesini ve mutlu olmasını sağlar. Doğum sonrasında daha kolay toparlanmasına, kanamanın azalmasına yardımcı olur. Bebek için ise, hem beden hem zihin gelişimi için çok faydalı bir besindir. Düzenli olarak anne sütüyle beslenen bebeklerde zeka gelişimi desteklenir. Ayrıca bebeğin ishal ve pişik gibi sıkıntılarla karşılaşmasını engeller.

Doğal bir mucize olan bu besinin, ilk 6 ay tek başına, sonrasında 2 yaşına kadar devamlı olarak bebeğe verilmesi tavsiye edilir. Bu yüzden sütü artırmak için gerek doğal besinlerden, gerek doktor kontrolünde alınacak takviye besinlerden faydalanmak gerekir. Anne sütü kullanımı hakkında daha detaylı ve en doğru bilgiyi doktorlara danışarak elde edebilirsiniz. Sütünüz yetersiz geldiği durumlarda izleyeceğiniz yolları ve gerekli çözümleri doktorlar yardımıyla bulabilir ve bebeğinize sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.

Anneler ile alakalı diğer yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilir ve birbirinden güzel yazılara ulaşabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.