Bebekler İçin Tarçının Faydaları

Tarçının faydaları saymakla bitmez. Çiçek, yaprak, ağaç kabuğu ve kök gibi hemen hemen tüm parçaları mutfakta yer alır. Bununla birlikte, kabuğu yaygın olarak kullanılır. Bu, tarçının bebekler için de iyi kabul edilebileceği anlamına mı geliyor?

Tarçın Bebekler İçin Güvenli mi?


ABD Gıda ve İlaç Dairesi, tarçını bebekler için “Genel Olarak Güvenli Kabul Edilmiş” (GRAS) olarak kabul eder. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, günde bir çay kaşığı tarçın tozunun en az altı aylık bebekler için tüketilmesinin güvenli olduğunu gösterir.


Bebekler Ne Zaman Tarçın Alabilir?


Amerikan Pediatri Akademisi, bebekler için altı aylık olduktan sonra tarçın kullanılmasını önerir.

Tarçının Bebekler İçin Sağlığa Faydaları


Hayvanlarda ve insanlarda yapılan çeşitli çalışmalar, tarçının bilişsel işlevi artırmada yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tarçının bebeklere sağlayabileceği olası sağlık yararlarından bazıları aşağıdadır.

 1. Bağışıklık sistemi: Bebekler enfeksiyonlara karşı büyük çocuklara ve yetişkinlere göre daha savunmasızdır. Bağışıklığı desteklemek için tarçın kullanımı, özellikle bebekler için alternatif tıpta yaygındır.
 2. Bilişsel işlev: Tarçın, beynin glikoz kullanma yeteneğini artıran fitokimyasallar içeriyor. Yeterli ve uzun süreli tarçın kullanımı bebekler arasında bilişsel gelişimi artırmaya yardımcı olabilir.
 3. Ağrı: Tarçının, ağrıyı ve ağrıyı potansiyel olarak azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Tarçının bu özelliği, onu diş problemlerini tedavi etmek için popüler bir alternatif ilaç haline getirmiştir.
 4. Soğuk algınlığı ve grip: Soğuk algınlığı ve gripten semptomatik rahatlama sağlamak için tarçın kullanımı alternatif tıpta yaygındır. Bir çay kaşığı bal ile bir fincan tarçın çayı, soğuk algınlığı için etkili bir tedavidir. Ancak bal, 12 aylıktan küçük bebekler için güvenli değildir.
 5. Sindirim sistemi: Sindirim sorunlarını tedavi etmek için geleneksel tıpta tarçın kullanımı tercih edilir. Tarçın kullanımının önerildiği yaygın sindirim rahatsızlıkları hazımsızlık, şişkinlik, karın krampları ve bağırsak spazmları olarak sayılabilir. Ancak bebekler için kullanım güvenliği çok iyi araştırılmamıştır.
 6. Diş Bakımı: Geleneksel tıpta tarçın yağı, çeşitli diş sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu uygulama şimdi tarçının diş sağlığının korunmasında yardımcı olabileceğini gösteren bazı yeni araştırma çalışmaları tarafından doğrulanmıştır. Ancak ağız bakımı için bebekler için tarçın kullanımı bir çocuk doktoruna danışarak almanız gereken bir karardır.
 7. Tarçın kullanımı ayrıca iştah azalması, ishal ve kusmanın tedavisinde de kullanılır. Bununla birlikte, bebeklerde herhangi bir sağlık sorununun tedavisi olarak güvenliği ve etkinliği iyi araştırılmamıştır. Baharatı bebek için kullanırken, özellikle de bebek alerjiye yatkınsa dikkatli olmak önemlidir.

Bebeklerde Tarçın Alerjisi


Tarçının faydaları dışında değinilmesi gereken bir diğer konu da tarçın alerjisi. Tarçın alerjisi olabilir, fakat yaygın olduğu söylenemez. Tarçın alerjik olmayan temel bir reaksiyon, tarçının cilde temas ettiği noktada yerel bir döküntü meydana gelebilir.

Aşağıda alerji nedeniyle gözlemleyebileceğiniz bazı temel belirtiler yer almaktadır.

 • Burun akıntısı
 • Nefes almada güçlük veya nefes darlığı
 • Kırmızı, ağrılı ve sulu gözler
 • Kusma veya bulantı
 • Dudakların veya dilin şişmesi

Bebeğinizin Ek Gıdasına Tarçın Dahil Etmenin Yolları

Bebeğinizin yemeğine çeşitli şekillerde tarçın ekleyebilirsiniz. Yulaf ezmesi gibi bir püre veya kahvaltılık gevrek üzerine serpilebilir. Aşağıda, aroma vermesi için tarçın ekleyebileceğiniz bazı yiyecekler bulunmaktadır.

 1. Elma püresi
 2. Havuç ve kabak püresi
 3. Yulaf ezmesi
 4. Kinoa
 5. Tarçın, bebeğiniz yemeye başladığında yumurtaya da eklenebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tarçın bebekler için iyi midir?


Tarçının faydaları arasında iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan iltihap önleyici özelliği de vardır. Tarçının bu özelliği, bebeğiniz diş çıkarırken iltihaplanma nedeniyle diş etlerinin şişmesine neden olduğu için yararlı olabilir. Bununla birlikte, diş çıkarma sırasında tarçın kullanımını destekleyen hiçbir klinik gösterge yoktur.

Bebeklere tarçınlı su verebilir miyiz?


Bebeklere tarçınlı su verilebilir. Ancak suya eklenen tarçın miktarı dikkatle izlenmelidir. ABD FDA’ya göre, günde bir ile altı gram tarçın alımı yetişkinler için güvenli kabul edilmektedir. Ancak bebekler için belirlenmiş güvenli bir sınır yoktur. Bu nedenle, güvenli sınır için çocuk doktorunuza danışın.

Tarçın, egzotik tadı ve aromasıyla bilinir. Bebekler için kullanımı mümkündür. Baharatı çeşitli bebek mamalarının bir parçası yapabilirsiniz. Ancak, doğru tarçın türünü seçmeniz ve onu bebeğinizin diyetine dahil ederken dikkatli olmanız önemlidir.

Tarçının faydaları konusunun haricinde, tarçını dikkatli kullanmalı, kaliteli çubukları satın almalı ve bunları evde öğütmelisiniz.

YUKARIDA BELİRTİLEN TARÇIN KULLANIMINI DOKTORUNUZA DANIŞMADAN UYGULAMAYINIZ.

Tarçının faydaları saymakla bitmez. Fakat kullanırken dikkatli olmak gerekir. Tarçını bebeğinize direk vermeyin. Püre yaptıktan sonra içerisine çok az miktarda koyabilirsiniz. 6 aydan itibaren uygundur. Tarçını hangi ek gıdaların içine koyacağım diye düşünüyorsanız 6-12 AY BEBEKLERİN EK GIDA BİLGİLERİ VE TARİFLER yazısını okuyabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.