Doğum Şeklini Belirlemek Nasıl Olur?
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr Salih Yılmaz

Doğum, uzun süren gebelik sürecinin ardından bebeğinize kavuşmak için önünüzde olan son eylemdir. Gebeliğin son üç ayında hatta bazen gebe olduğunuzu öğrenir öğrenmez doğum şeklini düşünmeye başlarsınız. Doğum şeklini belirlemek anne için zordur. Çünkü toplumda ‘doğum sancısı’ diye bir kalıp var ki, ağrıların en büyüğünü, en şiddetlisini tanımlamak için kullanılır. Böyle bir bilinçaltı birikimi ile doğuma hazırlanmak çok zor hatta imkansızdır.

Geçmişten günümüze hep kötü doğum hikayeleri anlatıldığı ve sezaryen doğum bir kolaylık ve gösteriş gibi gösterildiği için tüm anne adaylarının aklına ‘Normal doğum mu? Sezaryen doğum mu?’ sorusu gelmektedir.

Doğum Şeklini Belirlemek Seçim mi?

Aslında doğumun şeklini belirlemek için bu bir seçim değildir. Doğumun normali tüm canlılarda olduğu gibi insanlarda da vajinal olarak gerçekleşen doğumdur. Sezaryen doğum ise anne veya bebeğin sağlığı söz konusu olduğunda onların hayatını kurtarmak için seçtiğimiz bir müdahaledir. Yani vajinal doğum esnasında anne hayatında veya bebeğin hayatında bir risk söz konusu ise sezaryen doğum seçilerek onların sağlığı korunmuş olur. Bu durumlar, anneye, bebeğe ve doğum sürecine bağlı olabilir.

Anneye bağlı durumlar; doğum kanalının bebeğin geçişine izin vermeyecek darlıkta olması, vajinal doğumun olmasına engel olacak sistemik bir hastalığının olması olabilir.

Bebeğe bağlı durumlar ise; bebeğin duruş bozuklukları (makat, yan duruş, yüz geliş, el geliş, vb.), kilosunun 4500gr üzerinde olması, vajinal doğum esnasında hasar görebilecek bir hastalığının olması olabilir.

Doğum sürecine bağlı durumlar ise; ağır gebelik zehirlenmesi, plasentanın ayrılması, plasentanın yapışma ve yerleşme bozukluğu, kordon gelmesi, bebeğin doğum esnasında kalp atışlarında anormallik ve doğum sürecinin uzaması gibi durumlar olabilir. Bu saydığımız sebeplerin hepsi kendi içinde detaylı olarak değerlendirilir ve ona göre karar verilir. Mesela; gebelik zehirlenmesinde her zaman sezaryen doğum yapılmaz. Aynı şekilde makat geliş her zaman sezaryen doğum demek değildir.

Maalesef ülkemizde son yıllarda sezaryen doğum oranları çok artmıştır. Dünya ülkeleri arasında ülkemiz sezaryen oranları açısından ilk sırada yer almaktadır(%54). Bu oranın ortaya çıkmasında bir çok sebep vardır.

Dünya Genelinde İstatistikler

doğum şeklini belirlemek

Doğumla alakalı diğer yazıları görmek için buraya tıklayabilir, uzman kadro yazılarını okuyabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.