Emzirme Döneminde Meme Ağrısı ve Çözümleri

Emzirme döneminde meme ağrısı, annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu ağrıların pek çok farklı sebebi vardır. Kimi ağrılar memede süt birikmesinden, kimi ağrılar göğüsteki yaralardan ya da yeni anne olanların vücudunun emzirmeye alışamamasından kaynaklanır. Anne sütü, bebek için çok önemli bir besindir. Bu besini almasına yardımcı olacak kanallar da annenin göğüsleridir. Emme esnasında anne ve bebek arasında oluşan duygusal bağ da, emme işlemini daha önemli hale getirir. Bu işlemin gerektiği gibi yapılmaması sonucunda memelerde süt kalır ve zamanla birikerek rahatsız edici bir hal alır. Bunu önlemenin ve gidermenin en kolay yolu bebeği emzirmektir. Bu yeterli gelmiyorsa süt sağımı yaparak memeleri rahatlatabilirsiniz.

Emzirme Dönemi Meme Ağrıları

Emzirme döneminde meme ağrısı nedenlerinden biri de göğüste oluşan çatlaklardır. Bu çatlaklar özellikle doğumdan sonraki ilk zamanlarda görülür. Hem annenin hem bebeğin acemi olması sebebiyle emzirme esnasında bebek memeyi güzel kavrayamaz. Memenin uç kısmını tutarak süt emer ve bu zamanla göğüs çatlaklarının oluşmasına sebep olur. Bunu önlemenin en kolay yolu emzirme pozisyonunu değiştirmektir. Göğüs çatlaklarının yanı sıra, süt kanallarının genişlemesi de ağrıya yol açabilir. Vücut, normal düzeninin dışında süt üretimi yaptığı ve bebeği beslediği için, anne bu duruma alışana kadar ağrı çekilmesi normaldir. Sütün fazla olması gibi sebeplerden kaynaklanan ağrıları süt sağarak ya da bebeği sık emzirerek önleyebilirsiniz.

emzirme döneminde meme ağrısı

Mastit İhtimali

Emzirme döneminde meme ağrısı, anneler için acı verici olmakla birlikte strese de yol açar. Meme ağrıları çoğu zaman normal ve zararsız olsa da, bazı durumlarda ciddi sorunlara işaret edebilir. Ağrı denince anneler ilk olarak mastitten şüphelenir. Mastit, memenin iltihap kapması yoluyla oluşan bir enfeksiyon türüdür. Bazen iltihap olmaksızın yalnızca memede biriken süt sebebiyle de oluşabilir. Çoğu zaman bir doktor kontrolünde yapılacak kolay bir tedaviyle bu sorun giderilebilir. Fakat her ağrının mastite işaret etmediğini bilmekte fayda vardır. Aradaki farkı anlayabilmek için yapılacak en iyi şey düzenli süt boşaltımı yapmaktır. Memede süt kalmadığına emin olduğunuz halde ağrı devam ediyorsa bir doktora danışmalısınız.

Ağrılar İçin Çözüm Önerileri

Anneler için zorlayıcı bir durum olan meme ağrılarını gidermenin kolay yolları vardır. Bunların başında sıcak kompres yapmak gelir. Özellikle bebeği emzirmeden önce sıcak suyla ıslatılmış pamuklu bir bezi göğsünüze hafifçe bastırarak kompres yapabilirsiniz. Bu, süt kanallarının açılıp rahatlamasını sağlar. Sonrasında cildi tahriş etmemek adına memenin hava yoluyla kurumasını bekleyip bebeği emzirebilirsiniz. Bunun yanında düzenli olarak ılık duş almak da ağrıların rahatlamasına sebep olur. Süt birikmesinden kaynaklanan ağrıyı gidermenin en iyi yolu bebeği emzirmektir. Bu hem memelerin rahatlamasını sağlar hem de bebek ve anne arasındaki bağları güçlendirir. Bebeği emzirmek yeterli gelmiyorsa, emzirme döneminde meme ağrısı gidermek için süt sağım aletlerinden faydalanabilirsiniz.

Anneler ile ilgili diğer faydalı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.