Hamile Kalmak İçin Çok Önemli Bilgiler

Hamile kalmak için önemli bilgiler nedir?

Sizce hamile kalmak için en mükemmel zaman nedir? Hamilelik için menstrüel döngünüz en önemli ayrıntıdır. En doğru zaman yumurtladığınız zamandır. 

Ne zaman hamile kalabilirsiniz ve ilişkinizi nasıl zamanlamanız gerekir öğrenmek ister misiniz? Beybida.com sizler için bu yazıda bütün bilgileri açıklıyor.

Hamile Kalmak İçin En İyi Zaman Nedir?

Altı günlük doğurganlık zamanında (yumurtlamaya yol açan beş gün ve yumurtlama günü) hamile kalmak için oldukça etkilidir.

Yumurtlama sırasında seks hamile kalmanıza nasıl yardımcı olur?

Sperm kadının üreme sisteminde 3 ile 5 gün yaşar. Bir yumurta sadece 12-24 saat yaşayabilir. Bu zaman diliminde yumurtanın döllenmesi oldukça önemlidir. Bu işlemin gerçekleşmesi genellikle yaklaşık 10 saat sürer. Yumurtlamadan önceki beş gün çok önemli bir zamandır.

Hamile Kalmak için Çok Önemli Bilgiler
Hamile Kalmak için Çok Önemli Bilgiler

Yumurtlamadan iki gün önce ve yumurtlama günü, regl döngünüzün en verimli günleri olduğunu unutmayın!

Yumurtlamanın Hesaplanması

Yumurtlama gününüzü bilmeniz önemlidir. Bir adet döngüsü genel olarak 22-36 gün arasında olabilir. Döngü bitmeden 12-14 gün önce yumurtlarsınız.

 • 28 günlük bir regl döngüsüne sahipseniz, 14. günde yumurtlamanız gerçekleşir. Bir sonraki reglinizden önce veya reglinizden sonra hamile kalmak için en iyi zamanlardan biridir.
 • Regliniz daha kısaysa yani döngü süreniz 21 gün ise, yedinci günde yumurtlamanız gerçekleşir.

Adet döngünüz aydan aya değişirse, doğurganlık döneminin de değişeceğini unutmayın. Düzenli bir cinsel ilişki sperm kalitesini artırır. Döngülerinizde cinsel ilişki çok önemlidir.

Yumurtlama Döneminde Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Yumurtlama dönemlerinizde değişiklikleri bazen anlayamayız. Vücudunuzu tanımanız oldukça önemlidir. İki veya üç ay boyunca regl döngünüzü mutlaka takip etmeniz gerekir. 

 • Vajinal mukus ince, berrak ve kaygandır.
 • Karnın bir tarafında hafif ağrı olur.

.

Düzensiz Regl Dönemleri Hamileliğinizi Etkiler Mi?

Normal olarak bir kadın bir sene içerisinde 12 adet regl dönemi vardır. Bazı kadınlarda bu daha az ya da daha fazla olabilir. Hızlı kilo almak ve vermek, aşırı stres, fazla egzersizler, tiroidlerde bozukluk, kistler regl dönemlerinizi etkiler.

Adet dönemleriniz ne kadar düzensiz olursa, yumurtlamayı tahmin etmek o kadar zor olacaktır. 

Hangi Faktörler Hamileliğinizi Geciktirir?

 1. Yaş
 2. Yaşam Tarzı
 3. Zihinsel Durum
 4. Psikolojik Durum

Hamile Kalmak için İpuçları

 • Sağlıklı beslenin.
 • Panik yapmayın.
 • Eşiniz ile duygusal bağınızı koruyun.
 • Sağlıklı olan vücut gereken hormonları üretir. Az az ve düzenli egzersiz yapmayı unutmayın.
 • Kilo hamile kalmayı geciktirir.

Hamilelik öncesi , hamilelik dönemi ve doğum sonrası için uzman kadrosu ile eğitimler organize eden beybida.com ekibinin son etkinliği lavanta bahçelerinde gerçekleşti. Yayın Yönetmeni  Özlem Genç Salcı’nın organize ettiği etkinlikte; doğum yöntemleri, gebelik dönemi,yenidoğan bebek bakımı, emzirme eğitimi, nefes teknikleri gibi birbirinden faydalı konular işlendi. Tüm eğitimlerin ücretsiz olduğu etkinliğe birbirinden değerli anne- bebek dostu markalar destek verdi. 

Diğer içeriklerimize ulaşmak için https://www.beybida.com/hamilelik/ kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.