Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi

Kadınlar için çok heyecan verici ve önemli bir süreç olan hamilelik, getirdiği sorumluluk ve sıkıntılar nedeniyle korkutucu olabilir. Bu durum hamilelikte baş ağrısı gibi çeşitli sorunları yaşanmasıyla daha zor bir hal alır. Hamilelikte yaşanan baş ağrıları, pek çok farklı şekilde yaşanıp, çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Baş ağrısı bazen stres, bazen hormonlar ya da anne adayında mevcut bulunan migren gibi hastalıklar sebebiyle oluşur. Genelde ilk aylarda yoğun olarak yaşanan baş ağrıları ilerleyen dönemlerde geçse de, hamilelik boyunca devam etmesi de muhtemeldir. Baş ağrısı yaşayan ve dayanamayan anne adaylarının ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları, doktor tavsiyesi ile tedavi uygulamaları büyük önem taşır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte baş ağrısı, pek çok farklı etkenler sonucunda ortaya çıkabilir. Anne adaylarının bu sorunla karşılaşmasının en büyük sebebi, strestir. Hamilelik süreci ve sonrasında gelen ebeveynlik sorumluluğu, anneyi büyük ölçüde strese sokar. İyi bir anne olacak mıyım, bebeğimi sağlıklı büyütebilecek miyim gibi sorular zihninde belirir. Gebelik sebebiyle oluşan duygusal değişimler, bu stresin katlanarak artmasına ve baş ağrısı olarak dışa vurmasına sebep olur. Bu tip ağrılar psikolojik rahatlamayla birlikte kolayca geçebilir. Baş ağrısının bir diğer sebebi, uykusuzluk ve düzensiz yaşamdır. Ağrı veya stres sebebiyle gece uykusunu alamayan anne adayları, gündüzleri ağrı sorunuyla baş etmek zorunda kalır. Bu noktada eş ve ailenin desteği büyük önem taşır.

hamilelikte baş ağrısı

Tanı ve Teşhisi

Hamilelikte baş ağrısı dayanılmaz raddeye gelmeden doktora danışıp çareler üretmek, annenin sağlığı açısından çok önemlidir. Doktor, her şeyden önce ağrının neyden kaynaklandığını tespit eder. Bunun için ne sıklıkla ağrı olduğunu, başın hangi bölgesinin, ne şekilde ağrıdığı gibi bazı sorular sorar. Stres ya da yorgunluktan kaynaklanan ağrılar genelde başın tamamında olup, baskı şeklinde meydana gelir. Anne adayının migren geçmişi varsa, hamilelikle birlikte bu sorunun artmış olması da muhtemeldir. Böyle bir durumda ağrı, başın iki yanında, şakaklarda oluşur. Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra doktorun gerekli görmesi halinde bazı ilaçlar alabilir ya da farklı yöntemlerle tedavi olabilirsiniz. Düzenli uyku ve beslenme programıyla daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

Anne adaylarının yaşadığı baş ağrısını tedavi etmek için farklı yöntemler bulunur. Hamilelikte ilaç kullanımının mümkün olduğu kadar azaltılması doktorlar tarafından tavsiye edilir. Hamile kullanıma uygun ilaç sayısı oldukça az olduğundan, çok ciddi ağrı olmadıkça ilaç tavsiye edilmez ya da hafif ağrı kesiciler verilir. Hangi ilaçların verileceği doktor tarafından, ağrının durumuna göre belirlenir. Hafif ağrıların tedavisi için bazı masaj ve egzersizler uygulanabilir. Bunun dışında, gebelerin kullanımına uygun birtakım bitkisel çözümler de kullanılabilir. Uygulayacağınız tüm tedavileri öncesinde doktorunuza danışmanız gerekir. Stresten uzak durup, sağlıklı beslenerek ve iyi uyuyarak hamilelikte baş ağrısı sorununun önüne geçebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.