Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Çikolata kisti, kadın üreme organı çevresinde gelişen ve tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlar veren bir hastalıktır. Tıp Biliminde endometrium adı verilen rahim duvarı, gebelik ve adet döngüsü açısından büyük önem taşır. Endometrium kalıntılarının rahim dışında, normalden farklı bir bölgede büyümesi ya da şişmesi sonucunda çikolata kisti oluşur. Bu sebeple endometriozis, çikolata kistinin tıptaki diğer adıdır. Kist, çoğunlukla yumurtalıklarda görülse de, fallop tüpleri ya da pelvik dokularda bulunabilir. Gelişim çağını tamamlamış yetişkin kadınların büyük bölümünde görülen bir hastalıktır. Buna rağmen çoğunlukla fark edilmeyip, tedaviye geç kalındığı için istenmeyen sonuçlara yol açar. Daha sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelisiniz.

Çikolata Kisti Sebepleri

Çikolata kisti oluşumuna sebep olabilecek pek çok farklı etken bulunur. Kist oluşumuna sebep olan durumlar bilinse de, hastalığın tam olarak hangi sebeple oluştuğunu tespit etmek çok zordur. Çikolata kistinin en yaygın sebebi genetik faktörlerdir. Endometriozis, genler yoluyla aktarılmaya müsait bir hastalıktır. Ailede bu hastalığın bulunduğu birinin, gelecek nesillere miras bırakma olasılığı yüksektir. Endometriozis sebeplerinden bir diğeri de kişinin ters menstrüasyon yaşamasıdır. Normal şartlarda adet kanıyla birlikte dışarı atılan endometrial kalıntılar, ters menstrüasyon durumunda içeri doğru akar. Karın boşluğuna doğru akıp organlara yerleşen doku ise zamanla orada büyür ve çikolata kisti oluşturur. Bağışıklık sisteminin zayıf olması da bu hastalığın sebepleri arasındadır.

çikolata kisti

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti erken tespit edilmesi açısından çok kritik bir hastalıktır. Çoğunlukla farklı hastalıklarla karıştırılabilir ya da belirtiler dikkate alınmayabilir. Zamanında tedavi edilmediği için de, kişi bebek sahibi olmak istediğinde kısırlık gibi ciddi sorunlarla karşısına çıkar. Çikolata kistinin en yaygın belirtilerinden biri, ağrılı adet dönemleridir. Adet döneminin ilk günü kasık ya da bel ağrısı çekmek normaldir. Fakat adetten önce başlayan ve günler boyunca devam eden sancılar çikolata kistine işaret ediyor olabilir. Adet döneminde aşırı ya da düzensiz kanama görülmesi de belirtiler arasındadır. Genel olarak tüm belirtiler adet döneminde ortaya çıkar. Bu dönemde yaşanan yorgunluk, ishal ve aşırı ağrıları dikkate almalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Tespiti ve Tedavisi

Çikolata kistinin tespit ve tedavisi yalnızca doktor kontrolünde mümkün olabilir. Hastalığın tespiti için başvuran kişinin öncelikle tıbbi geçmişi öğrenilir. Ailesinde bulunan hastalıklar, daha önce geçirdiği hastalık ve tedaviler tespit edildikten sonra, fiziksel muayeneye geçilir. Bu durumda hastanın belirti ve durumuna göre ultrason, pelvik muayene ya da MR yöntemi kullanılır. Kistlerin büyüklüğü tespit edildikten sonra doktorun gerekli görmesi halinde ilaç ya da cerrahi müdahale kullanılır. Bazı durumlarda her ikisi de tercih edilebilir. Cerrahi müdahale gereken durumlarda genelde basit bir ameliyatla orun çözülür. Çikolata kisti sebebiyle oluşacak sorunları minimuma indirmek için beslenme düzenine dikkat etmeli ve düzenli olarak muayene olmalısınız.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.