Korona Virüs, Çocuklara Nasıl Anlatılmalıdır?

Korona virüs, çocuklara nasıl anlatılmalıdır? Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen Korona Virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya çapında yaşanan bu büyük pandemi savaşında biz yetişkinler oldukça etkilendik. Peki ya çocuklar? Çocuklara dünyayı saran virüsü nasıl anlatmalıyız? Klinik Psikolog Erkan Kurt, çocuklarımıza bu durumu nasıl anlatmamız gerektiğini açıklıyor.

Özel haber/ Özlem SALCI

Korona virüs , çocuklara nasıl anlatılmalıdır? Evde çocuklar ile onlar bu durumdan çok fazla etkilenmeden nasıl vakit geçirebiliriz?

    ■Çocuklar henüz yeterli bilişsel düzeye ulaşmadıkları için duydukları şeyleri hayal dünyalarında farklı algılayıp, korku ve kaygı geliştirebilirler. Biz yetişkinler ne kadar kaygılı isek çocuklarında bundan etkilenme olasılığı o kadar artıyor. Bu yüzden özellikle ebeveynlerin korku ve kaygılarını kontrol etmeleri, çocuklara yansıtmamaları, çocukların yanında kaygı uyandırıcı konuşmalar yapmamaya dikkat edilmeli. Çocuklara corona ile ilgili somut, net, tutarlı cevaplar vererek korku ve kaygılarını yönetebilmeleri sağlanmalı.  Çocukların anlayabileceği dilden alınacak tedbirler anlatılmalı ve aile olarak bu tedbirleri nasıl aldıkları anlatılmalı ve güvende oldukları özellikle belirtilmelidir.  Küçük yaştaki çocuklar için konuyu oyun ve oyuncaklar ile anlatılabilir.
Evde kaldığımız bu süreyi fırsata çevirip, çocuklarımızla ilişkimizi güçlendirmek için kullanabiliriz. Çocuğumuzla konuşurken onun göz hizasına gelip gözlerinin içine bakarak sözlerini kesmeden ne söylediklerine kulak verin, anlayın ve cevaplayın. Evde yaptığınız işlere onu dahil edin. Birlikte kitap okuyun, çocuklarınızı oyununa katılın, bu iletişiminizi güçlendirecektir. Yemeklerinizi birlikte yemeyi alışkanlık haline getirin ve yemek sırasında güzel şeylerden sohbet edin. 

Diğer güncel haberlerimize ulaşmak için linke tıklayınız. https://www.beybida.com/guncel/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.