23 Aylık Bebek Gelişimi

23 aylık bebek bu dönemde her şey hayır diyecek, karşı çıkacak, söz dinlemeyecektir. 2 yaş sendromuna çok az kaldı ve belirtiler yavaş yavaş belli olmaya başladı. Çok büyük anlayış ve sabır gerekiyor.

Fiziksel Gelişme

23 aylık bebek gelişmeye devam ediyor. Bu ayda kız bebeklerde ortalama kilo 11 kg’dır. Ortalama boy ise 85.5 cm’dir. Erkek bebeklerde ise ortalama kilo 12 kg, ortalama boy ise 87 cm’dir.

Beslenme

23 aylık bir bebek anne sütüne devam edebilir. 2 yaşına göre Dünya Sağlık Örgütü anne sütünü onaylıyor. Anne sütü almayan, istemeyen bebekler için anne sütlü ek gıdalar hazırlayabilirsiniz. Formül süt kullanıyorsa devam edebilirsiniz.

23 aylık bir bebeğin karbonhidrata, sağlıklı yağlara, proteine, suya, life ihtiyacı vardır. Bebeğinize ek gıda hazırlarken bunlara önem vermeniz gerekir.

Bebeğinizin gelişimi için demire, kalsiyuma ihtiyacı var. Süt ürünleri, tahin, pekmez, ıspanak kalsiyumu artırır. Mercimek, kuru fasulye, dana eti demir için muhteşem gıdalardır. Omega 3 için balık verebilirsiniz.

Kahvaktıda meyve püresi ya da meyve verebilirsiniz. Bebeğinize ilk vereceğiniz besinler çok önemlidir. Bebeğinizin alerjisi ortaya çıkabilir. O yüzden yeni bir şey verirken bir kaşık olarak verin. Her gün düzenli verin. eğer bir sorun yoksa yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Motor Gelişimi

Artık bebeğiniz geri geri yürüyebiliyor. kaşık tutup yemeğini rahatça yiyebiliyor. Kapı açabiliyor ve kendi içeceğini içebilir durumdadır.

Sandalyelerin, koltukların, orta sehpaların üzerine çıkacak ve atlamaya çalışacak. Bu dönemde bebeğinizin güvenliğine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Etrafında sivri köşeli herhangi bir şey varsa önlemini mutlaka almanız gerekiyor. Keşfi seviyor. Artık yavaş yavaş her şeyin farkında. Bütün çekmeceler açılacak, içinde ne varsa dışarı çıkacak. O yüzden güvenlik kilitlerden almayı unutmayın.

Buraya tıklayarak bebek güvenlik gereçlerine ulaşabilirsiniz.

Zeka Gelişimi

Bu ayda neden sorularını sıklıkla duyacaksınız. Öğrenmek keşfetmek bebeğinizin en büyük zevki olacak.

Günlük hayatınızı tekrar edecek. Evcilik oyunlarında sizleri taklit edecek. İyi bir gözlemci olduğunu belirtmek gerekir. Ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü her hal ve hareketleri alacak ve benimseyecektir.

En önemli konulardan bir tanesi de ailelerin geliştiğini göre bir bebeğin bu aylarda renkleri sayıları öğretmesidir. Bebeğiniz henüz çok küçük. Akademik olarak çok erken olduğunu belirtmek gerekir. Aileler oyun arasında bunları öğretmesi gayet olağan bir şeydir. Fakat bebeğinizi karşınıza alıp sayıları ve renkleri öğretmeniz oldukça erkendir.

Bebeğinizin zeka gelişimi için elektronik cihazlardan uzak tutmanız gerekiyor. Düşünme, el becerileri, sosyal gelişimi için çok zararlı bir tutumdur. Özellikle aileler bebeği yemek yesin diye telefondan ya da herhangi bir elektronik cihazdan bir şeyler açıp öyle yemeğini yediriyor. Bebek şartlanıyor ve her yemek yediğinde ya da ağladığında bir şeyler izleyeceğini zannediyor. Bebeğin hayal gücü ve gelişimi için uzak tutmanız gerekiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.