5 AYLIK BEBEĞİNİZ İÇİN EN İYİ 5 GIDA FİKRİ

Beş aylık bebekler için harika beş tane ek gıda fikri mevcut. Çoğu anne ve baba, bebeklerine ne zaman katı yiyecekler vermeye başlayacağından emin değildir. Bazı çocuk doktorları, yaklaşık 5 aylıkken sağlıklı bir bebeğe çeşitli katı yiyecekler vermeyi önerir. Bu konuda her zaman çocuk doktorlarınıza danışmalısınız, ancak takip edilmesi gereken bir kural yoktur.

Bebeğinize Doğru Miktarda Yemek Vermek

Bebeğinizin belirli bir diyet gerektiren tıbbi koşullar yoksa, katı yiyecekler sunmak beşinci ayın başında uygundur.  Biraz zaman alabilir, çünkü yeni bir deneyimdir, ancak yakın zamanda bebeğiniz değişen yemek türüne uyum sağlayacaktır.

Doğru besleme aksesuarlarının kullanılması da önemlidir. Yumuşak bebek kaşıkları (tercihen bebek dostu malzemeden yapılmış) kullanılmalıdır. Bazı bebeklerin çiğneme ve yutma mekanizmasını anlamak için zamana ihtiyacı vardır. Bebeğinizi zorlamayın. Aşağıda bahsedilen beş adet gıda fikri her bebek için uygun olmayabilir. Alerjik reaksiyon gösterebilir. Doktorunuza danışın.

5 Ay Bebek Maması İçin En İyi 5 Gıda Fikri

1. Tahıllar:

Bebeğiniz beş aya ulaştığında, ona yulaf ezmesi ve pirinç bazlı tahıllar vermeye başlayın. Dokuyu yumuşatmak için tahıllara formül veya su ya da anne sütü eklemeyi unutmayın.

 • İlk kez verecekseniz, aromalı tahıllı mamalar kullanmaktan kaçının; sade tahıllı mamalar daha uygundur.
 • Bebeğiniz tahıldan hoşlandığını gösterdiğinde, yavaş yavaş diğer seçenekleri tanıtabilirsiniz.

2. Meyveler:

Meyveler vitaminlerle doludur ve 5 aylık bebeğinizin denemesi için doğru ayındadır.

 • Başlangıçta, meyveler ezilmeli ve bunu çocuğunuza sunmadan önce hafifçe pişirilmelidir (buharda).
 • Muz vermeye başlayabilirsiniz.
 • Bebeğinize sadece olgun ve yumuşak meyveler verdiğinizden emin olun.

3. Sebzeler:

Patates, havuç gibi sebzeler, beşinci aya ulaştığında bebeğinize pişmiş formda verebilirsiniz.

 • Sebzelerin iyice ezildiğinden ve bebeğinizin çiğnemek veya yutmakta zorlandığı taneli bir şey olmadığından emin olun.
 • Bebeğinize çiğ sebze 1 yaşından önce kesinlikle vermeyin.
 • Lifli sebzelerden kaçının.

4. Yağsız Protein:

Büyüyen bebeklerin de yağsız proteine ​​ihtiyacı vardır, ancak dikkatli seçmelisiniz.

 • Tavuk ve kemiksiz balık dilimleri gibi yumuşak ve pişmiş et verilebilir.
 • Etin kemik veya keskin uçları olmadığından emin olun.
 • Bebeğiniz 8 aya ulaştıktan sonra süt ürünlerine de başlamanız önerilir.

5. Yumurtalar:

Yumurtalar, özellikle büyüyen çocuklar için süper gıda olarak kabul edilir. Ama 5 aylık bebek mamalarınıza yumurta ekleyebilir misiniz?

 • Son yıllara kadar, yumurtalar büyüyen bebekler için uygun bir gıda olarak önerilmemiştir. Bununla birlikte, Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi 2011 yılında yumurta yasağını kaldırdı.
 • Bebeğinize haşlanmış veya yarı haşlanmış yumurta vermeden önce, diğer katı yiyecekleri yemede rahat olduğundan emin olmalısınız.
 • En iyi sonucu almak için yumurtayı yemek olarak sunun.

Katı Gıdalara Karşı Alerjiler:

5 aylık bebek maması alerjileri çok yaygın değildir, ancak olabilir. Kalıtsal veya herhangi bir madde temelli olabilirler. Bu nedenle, bebeğinize de belirli yiyecekler vermek için henüz çok erken olabilir. Bebeğinizin bu yemeği yedikten sonra alerjik reaksiyonlar geliştirdiğini görürseniz, beslemeyi bırakın ve bir çocuk doktoru ile iletişime geçin.

5 aylık bebek gıdaları için bu fikir listesinin bebeğiniz için yemek pişirmek için size birçok fikir verdiğini umuyoruz. Unutmayın, yukarıda belirtilenler 5 aylık bebek için güvenli gıda olsa da, her bebek farklıdır! Alerjiye dikkat edin.

Birkaç ay içinde endişeli bir ebeveyn olmaktan yeni anne babalara tavsiye vermeye hazır bir bebek maması uzmanına nasıl döneceğinize şaşıracaksınız! 

Gıda fikirleri konusundan bahsettik. Peki anne sütü ile beslenen bebekler ek gıdaya ne zaman başlamalı? Dr Kübra Üstüntepe Avcı’nın EK GIDAYA NE ZAMAN BAŞLAMALIYIZ? yazısını okuyabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.