Anne Sütü Mucizesi

Anne sütü inanılmaz bilimsel bir gerçektir. Hem anne hem de bebek için emzirmenin sayısız faydası vardır. Bazıları da malesef henüz keşfedilmemiştir!

”Dünya Sağlık Örgütü emzirme konusunda şunları söylüyor: “Emzirme bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal bir yiyecek sağlamanın eşsiz bir yoludur. ”

Evrensel bir halk sağlığı önerisi olarak, bebeklerin optimal büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı olmaları için yaşamın ilk altı ayı boyunca sadece anne sütü almalıdır. Ek gıdalara altıncı ayında başlanmalıdır. Gelişen beslenme gereksinimlerini karşılamak için, emzirme iki yaşına kadar devam ederken, bebekler beslenme açısından yeterli ve güvenli ek gıdalar almalıdır.

Avustralya Tabipler Birliği : Emzirmenin bebeğe fizyolojik, ayrıca anneye fiziksel, psikolojik ve pragmatik fayda sağladığı söylemişlerdir.

Anne sütü bebeklerde obezite, diyabet, enfeksiyon, kardiyovasküler hastalık ve astım riskini azaltır.

Emzirmek Meme Kanserini Önlüyor

Dr. İhsan Oruk, “Meme kanserlerinin oluşmasının en büyük sebeplerinden biri doğum yapmamak, emzirmemek! Organlar görev yapmak ister. Memelerin görevlerinden biri de süt vermektir. Süt verdiği zaman temizlenip çalışıyor. Organ görev yaparsa bozulmaz. Organ çalıştıkça canlanıyor. Ne kadar emziriyorsa, ne kadar doğum yapıyorsa o oranda meme kanserinin oranını azaltıyor. Meme kanserini önleyebilirsiniz. Çocuğunuz olduğunda emzirmeye çalışın. Eğer doğumdan sonra bebek emzirilmez ise bu durumda çok tehlikeli olabilir. Hem hücreleri zorluyorsunuz, daha sonra emzirmeyince zemin bozuluyor” diye açıklama yapıyor. Ayrıca emzirmek yumurtalık kanseri ve osteoporoz riskinde azalma da sağlıyor.

Emzirmenin anne ve çocuk arasında sağlıklı bir bağ kurulmasında da önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.Güvenli erken bağ sağlıklı bebek gelişimi için oldukça önemlidir.

Anne Sütü İçindeki Proteinler

  • Laktoferrin, sadece anne sütünde bulunan ve bazı kötü bakteri türlerinin bebeğin bağırsağında büyümesini engelleyen bir protein türüdür.
  • Salgı IgA, bebeği virüslerden ve bakterilerden koruyan bir protein türüdür. 
  • Lizozim aynı zamanda antimikrobiyal olan ve E. Coli ve Salmonella’ya karşı koruyan bir protein enzimidir. Ayrıca bağırsakta sağlıklı floranın teşvik edilmesine yardımcı olur ve anti-enflamatuardır.

Bununla ilgili en güzel şey, bebek veya anne mikroplara maruz kaldığında, annenin anne sütü bileşiminin bebeğin hastalıktan korunması için ihtiyaç duyduğu antikorları üretmek için değişeceğidir.

Anne Sütü İçindeki Beyaz Kan Hücrelerinin Mucizesi

Bebeğinizi anne sütüyle ile her beslediğinizde, ona milyonlarca yaşayan beyaz kan hücresi veriyorsunuz. Beyaz kan hücreleri bakteri, virüs, mantar ve enfeksiyona neden olan organizmalardan kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşır.

Bazı durumlarda bebeğinizin 6 aydan sonra aldığı besinlerden süt alerjisi meydana gelebilir. SÜT ALERJİSİ NEDİR? başlıklı yazıyı okuyabilir, süt alerjisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.