Bebek Banyosu Nasıl Olur, Kullanılacak Malzemeler Nelerdir

Bebek banyosu nasıl olur?


İlk defa bebek banyosu yaptıracaksanız kullanacağınız tüm malzemelerin ve ortamın önceden hazırlanması işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizi banyo yaptırmadan önce ortam ısısı 24-26 derece olacak şekilde ayarlanmalı, suyunun sıcaklığı ise 37 derece civarı olmalıdır.

Bebeğinizin cildinin hassas olmasından dolayı suyun çok sıcak olması cildini tahriş edebilir. Bu durum çok soğuk olduğunda da bebeğin üşümesine neden olacaktır. Isıyı ölçebilmek için su termometresi kullanabilir veya dirseğinizle kontrolü sağlayabilirsiniz. Bebeğin yıkanacağı oda da hava akımının olmaması için pencere ve kapı açık olmamalıdır. Banyo öncesi 2 adet havlu veya müslin bez+havlu hazır olmalıdır. Banyo sonrası bebek müslin bez veya havlu ile kurulandıktan sonra kıyafetleri giydirilmeden önce ikinci havluya geçilmelidir. Baş bölgesinden ısı kaybı daha fazla olduğu için önce vücudu yıkanmalı baş sona bırakılmalıdır, banyo sonrası kurularken önce başın kurulanmasına dikkat edilmelidir. Banyo süngeri tercihen kullanılabilir veya elinizle de yıkayabilirsiniz. Son dönemlerde enfeksiyon riskinden dolayı banyo yaptırmak için göbek kordonunun düşmesi beklenmektedir. Aç olduklarında banyoda çok ağlayabilir, tok olduğunda ise kusmaya neden olabileceğinden dolayı bebeğin karnı yarı aç olmalıdır. Yaz-kış farketmeksizin her gün yıkanabilirler. Banyo sıklığına göre şampuan kullanımına dikkat edilmelidir. Hafta da 2 kereden fazla şampuan kullanımı özellikle baş bölgesinde konak oluşumuna neden olabilir. Banyo sonrası cildini nemlendirmek için bebek losyonu tercih edilebilir.

Bebek Banyosunda Kullanılacak Malzemeler:


Banyo küveti
Küvet içine konulabilecek sünger veya banyo filesi
2 adet havlu
Bebe şampuanı
Bebek losyonu
Banyo süngeri(tercihen)
Su için kova ve su dökme kabı
Su termometresi
Giydirilecek kıyafetler ve bebek bezi

Diğer yazarlarımızın yazılarına ulaşmak için Yazarlar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.beybida.com/yazarlar/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.