Sarılmanın Çocuklar Üzerinde Faydaları Nelerdir?

Sarılmanın çocuklar üzerinde faydaları sizce nelerdir? Sağlıktan gelişime, kalbin korunmasına ve akla kadar birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Sarılmayı sadece şefkat göstermenin birkaç yolundan biri olduğunu düşünebilirsiniz.

Sarılmanın Çocuklar Üzerinde Faydaları

Peki Sarılmanın Faydaları Nelerdir?

  1. Anne-Baba ve Çocuk Bağını Arttırır: Sarılmak dopamin, serotonin ve oksitosin salgılar. Çocuklarınıza ne kadar çok sarılırsanız mutlu, huzurlu ve güvende hissedecek. Bu duygular size daha çok sarılmasına neden olacak ve çocuğunuz ile aranızda bağ kuvvetlenecektir. Çocuklarınıza sık sık sarılın.
  2. Kalp Koruyucu: Oksitosin kan basıncını, kalp atışını yavaşlatır. Sakinleştirici bir özelliği vardır. Çocuğunuz üzgün olduğunda ona sarılmanız hem size hem de çocuğunuza iyi gelecektir.
  3. Özgüven Artışı: Çocuklarınıza ne kadar çok sarılırsanız bir o kadar sevildiğini de hissedecektir. Sevgi ve şefkatle büyüyen çocukların özgüvenleri de yüksek olur. Öz değerleri gelişir.
  4. Stresten Uzak Tutar: Kortizol adında bir stres hormonu bulunur. Bu vücutta ne kadar artarsa depresyon ve anksiyete gibi sorunlara yol açar. Çocuğunuza sarıldığınızda oksitosin artacağı için kortizol seviyesinde azalma olur. Yani sarılmak çocuğunuzu ve sizi stresten, ruhsal hastalıklardan uzak tutar.
  5. Empatiyi Öğretir: Çocuğunuza sık sık sarılmanız aranızda duygusal bir bağ oluşturacağı gibi başka insanların da duygularını tanımasına yardımcı olur. Duygusal köprü oluşturmak çocuğunuza empati duygusunu kazandırır.
  6. Bağışıklık Güçlendirici: İki insan birbirine sarıldığında göğüsteki baskı timus bezini uyarır. Bu bezler beyaz kan hücrelerini düzenler ve bağışıklıkta artış görünür.
  7. Oksitosin Seviyesini Yükseltir: Oksitosin hormonuna sarılma hormonu da diyebiliriz. Özellikle anne-çocuk arasındaki bağ için oldukça önemlidir. İltihabı azaltır, yaralarda iyileşmeyi hızlandırır. Çocuğunuz düştüğünde, canı yandığında ona sımsıkı sarılın.
  8. Sarılmak Beyin Gelişimine Faydalıdır: Bebeğinizin ilk yıllarında sarılmanız beyin gelişimine yardımcı olur. Bebeğinize dokunmak ilk uyarılar olur. Tentene temas beyni uyarır.
  9. Çocuklardaki Öfke Nöbetinin Geçmesine Faydalıdır: Çocuklar belli dönemlerde öfke nöbetleri geçirebilir. İfade edemediği duygular ve düşünceler ile savaşıyor olabilir. Hayat her zaman kolay olmuyor. Yetişkinler de bazen kontrol etmekte zorlandıkları öfkeler yaşayabiliyorlar. Ebeveynler bile öfkesini bazen kontrol edemezken çocuklarda sus, ağlama gibi sözler işe yaramayabilir. İşte bu anda çocuğunuza sarılın. Sakinleştiğini göreceksiniz. Bu sayede duygularını da yönetmeyi öğrenmesinde yardımcı olursunuz.

Sarılmanın çocuklar üzerinde faydaları çok fazladır. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki zorla çocuklarınıza sarılmayın. Çocuklara zorla sarılmak, boyun eğdirmek olarak algılama ihtimali var. Yani kendilerinin ve bedenlerinin kontrolünün başkasının elinde olduğunu düşünür. Aile bireylerinin haricinde, anne, bana, kardeşler, anneanne, babaanne gibi akrabalar haricinde kimseye sarılma zorunluluğu olmadığını belirtin. Özellikle yabancılar konusunda uyarıları dikkate almasını sağlayın.

Beybida‘nın birbirinden güzel çocuk psikolojisini de barındırdığı diğer yazıları okumak için buraya tıklamanız yeterlidir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.