Hamilelikte Burun Tıkanıklığı (Rinit) Sebepleri ve Çözümleri

Gebelik rinitine hamilelikte burun tıkanıklığı da denir. Soğuk havaların etkisiyle de gerçekleşen burun tıkanıklığına sebep hormonlardan da kaynaklanır. Östrojen hormonu arttıkça burnun içinde şişme gerçekleşir. Bu da mukusa sebep olur. Fazla olan kan dolaşımı burnun içindeki küçük damarları şişirir ve bu durum da burun tıkanıklığına sebep olur.

Tehlikeli mi?

Rinit geceleri yattığınızda uyku sırasında doğru miktarda oksijen alamamanıza sebep olur. Bu hem sizi hem de fetüsü etkileyebilir. Eğer alerjik durumunuz varsa kronik sinüzit veya kulak iltihabına yol açabilir. Bu tarz enfeksiyonlar için de antibiyotik kullanmak gerekir. Hamilelikte zorunda olmadıkça ilaç alımını doktorlar önermez. Bu yüzden şikayetiniz varsa en kısa sürede doktorunuza danışın.

Peki Belirtileri Neler?

  1. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve burunda kaşıntı
  2. Öksürme ve hapşırma
  3. Boğazda ciddi kaşıntı
  4. Baş ağrısı

Bu şikayetler bir veya iki hafta sürerse doktorunuza başvurmanız önemli bir detaydır.

Rinit Sebepleri Nelerdir?

  • Soğuk Algınlığı: Öksürük, hapşırık, burun akıntısı, ateş gibi belirtiler varsa
  • Sinüzit: Yüzde ağrı, sarı veya yeşil mukus ve baş ağrısı varsa
  • Alerji: Burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, kulaklarda ve burunda tıkanıklık

Hamilelikte burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Bunu öğrenmek oldukça güçtür. Yukarıdaki belirtiler varsa mutlaka doktorunuza en kısa sürede başvurun. Uygun ilaçlar ile tedavi yöntemini en iyi doktorunuz bilir. Doktorun haberi olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Fetüsü yani bebeğinizi etkileyebilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Evde Çözüm Olarak Neler Yapabilirsiniz?

Buhar Soluyun: Bir kaseye sıcak su koyun ve kaseye doğru eğilin. Başınıza bir havlu koyun. Buhar rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Nemlendirici: Yattığınız odada mutlaka bir buhar üfleyen havayı nemlendire bir makine olsun. Nemlendirici kuru havayı engelleyecek ve rahat ettirecektir. Ayrıca makinenin suyunu mutlaka sıklıkla değiştirmeniz önemlidir. Bakteri oluşumunu engeller.

Deniz Tuzlu Burun Spreyleri: Doğal burun spreylerinden kullanabilirsiniz.

Egzersiz: Günlük yürüyüşler, hafif egzersizler burun tıkanıklığınızın geçmesine yardımcı olur. Ama bu egzersizleri dışarıda yapmayın. Hafif kardiyovasküler egzersizler yapın.

Tıkanıklığa Sebep Olacak Maddelerden Uzak Durun: Sigara, boya gibi keskin kokulardan kendinizi koruyun.

Hamilelikte burun tıkanıklığı için yukarıdaki maddeler haricinde bol bol sıvı tüketin. Su, taze sıkılmış meyve suları gibi doğal içecekler hem bebeğiniz hem de sizin için oldukça yararlıdır. Geçmeyen bir burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa en kısa sürede doktorunuza başvurun.

Anneler ile ilgili diğer sağlık konulu yazılara ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.