Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Bir hayatın başlangıcı olan hamilelik dönemi, anne ve baba adayları için oldukça önemli ve heyecan verici bir süreçtir. Bu süre içerisinde hem anne hem bebek için en sağlıklı yollar aranır, beslenmeye verilen önem artar. İnsan vücudunda büyük bir önemi olan folik asit, özellikle hamilelikte daha çok önem kazanır. Hamilelikte folik asit kullanımı, bu sebeple anne adaylarının çokça araştırıp bilgi sahibi olmak istediği bir konudur. Folik asit, B vitamini grubunda yer alan bir bileşendir. İnsan vücudunda, özellikle sinir sistemi üzerinde çok büyük ve önemli bir yeri vardır. Normal şartlarda folik asit kaynağı olarak tüketilen besinler yeterli gelebilir. Fakat hamilelik döneminde annenin ihtiyacı yanında, gelişmekte olan fetüsün de bu vitamine ihtiyacı olduğu için, dışarıdan takviye yapılması gerekir. Bu durumda doktorun önerdiği tavsiyelere uyulması hem anne hem bebeğin sağlığı için hayati önem taşır. Hamilelik süreci boyunca doktor kontrollerinizi aksatmadan yerine getirerek ve sağlıklı bir beslenme düzeni uygulayarak rahat ve kaliteli bir gebelik yaşayabilirsiniz.

 hamilelikte folik asit kullanımı

Folik Asit Eksikliği ve Sonuçları

Hamilelikte folik asit kullanımı gerekli miktarda yapılmadığı takdirde, bebek üzerinde son derece olumsuz etkilere sebep olabilir. Bebeğiniz rahime yerleştikten sonra, vücudunda oluşan ilk kısım sinir sistemidir. Sonrasında oluşacak organlar ve vücut, bu sistemin etrafında şekillenir. Dolayısıyla sinir sistemi ne kadar kuvvetliyse, bebek de o kadar iyi ve sağlıklı olur. Sinir sisteminin sağlıklı olması için de gerekli miktarda folik asit ve çeşitli vitaminlerin anne aracılığı ile bebeğe ulaşması gerekir. Anne yeterli miktarda vitamin ve folik asit almadığı takdirde, bebek de ihtiyacı olan bileşenlerden mahrum kalacak, dolayısıyla bazı olumsuz sonuçlar doğacaktır. Bu olumsuzluklardan en yaygını açık omurga ismi verilen sinir sistemi bozukluğudur. Fetüsün sinir sistemi, rahime yerleştikten kısa bir süre sonra oluşmaya başlar. Dolayısıyla hamilelikte folik asit kullanımı, yalnızca gebelik sürecinde değil, henüz gebe kalmadan önce alınmaya başlanmalıdır.

Folik Asit İçeren Besinler

İnsan vücudunun temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme, hamilelik sürecinde ekstra önemli bir hal alır. Hamile anne adayları, hem kendi sağlıkları hem bebeklerinin gelişimi için daha kaliteli beslenmeye çalışır. Bu noktada en çok dikkat etmeleri gereken şey, doğal ve dengeli beslenmek olmalıdır. Anne adaylarının kendisi ve bebeğinin sağlığı açısından gerekli olan bileşenleri tüketmeye odaklanarak beslenmelidir. Bu bileşenlerden en önemlisi folik asittir. Günlük olarak tüketilen pek çok besin içinde bulunan folik asit, özellikle yeşil yapraklı sebzelerde mevcuttur. Nane, kişniş, ıspanak gibi yeşillikler bunların başında gelir. Neredeyse tüm besin gruplarında folik asit içeren yiyecekler bulunur. Bakliyatlardan kuru fasulye ve mercimek, meyvelerden turunçgiller, muz ve elma, proteinlerden ise yumurta ve karaciğer, hamilelikte folik asit kullanımı için tercih edilebilir. Gerekli görülen durumlarda doktor tavsiyesi ile takviye vitaminler de kullanabilirsiniz.

Hamilelikle ilgili diğer faydalı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.