Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Küçük bebeklerin hastalanması, ebeveynleri telaşa sokup endişelendirebilir. Bebeklerde antibiyotik kullanımı, ağır hastalıkları tedavi etmek amacıyla doktor gözetiminde yapılır. Antibiyotik, genel olarak enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok güçlü bir ilaçtır. Yetişkinlerin bile çok dikkatli davranması gereken antibiyotik kullanımı, bebeklerde ekstra hassas olunması gereken bir durumdur. Ebeveynlerin doktorun reçetesine harfiyen uyması ve ilaç takibini iyi yapması gerekir. Yalnızca doktorun önerdiği doz ve süre boyunca antibiyotik kullanılmalıdır. Bu ilacın bazı yan etkileri bulunsa bile, bunlar çoğu zaman büyük önem taşımayan etkilerdir. Fakat olağan dışı ya da uzun süreli etkilerle karşılaştığınız durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Doktorun tavsiyelerine uyarak bebeğinizin sağlığını destekleyebilir, daha rahat yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Bebekler Antibiyotik Kullanır Mı?

Bebeklerde antibiyotik kullanımı çok sık olmasa da, bazı durumlarda gerekli olabilir. Vücudun antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanmasını önlemek için genelde son çare olarak verilir. Hastalık hücrelerinin büyüyüp yayılmasını durdurmak amacıyla enfeksiyon ve bakteriyel hastalıklarda kullanılır. Bebeklere tavsiye edilen antibiyotikler, yetişkinlerin kullandığı antibiyotikten daha farklıdır. Bir bebek ve yetişkinin metabolizması aynı düzeyde olmadığı için, kullandığı ilaçlar da buna göre ayarlanır. Bebeğin tedavisi için verilen antibiyotik, kullanım talimatına uygun hazırlanmalı ve doktorun önerdiği dozda kullanılmalıdır. İlaç saatini takip etmek ve tam vaktinde içirmek de önem taşır. Antibiyotik kullanırken saklama koşullarına da dikkat etmelisiniz. Doktorun tavsiyelerine ve ilacın prospektüsüne uyarak sağlıklı bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotiğin Bebeklere Etkileri

Bebeklerde antibiyotik kullanımı sırasında bazı yan etkilerle karşılaşmak mümkündür. Bu etkilerin ne olacağı, nasıl ve ne sıklıkta görüleceği tamamen bebeğin bünyesine bağlıdır. Bebeğin vücut dayanıklılığı, metabolizma, beslenme düzeni gibi şeyler yan etkileri üzerinde belirleyicidir. En yaygın görülen yan etkilerden biri ishaldir. Antibiyotik, bakteriler üzerinde etkili olduğu için bağırsakta bulunan bazı yararlı bakterileri de öldürme ihtimali vardır. Bu durum düzenli kullanımda bağırsak florasının bozulmasına ve ishal gibi yan etkilerin oluşmasına sebep olabilir. Bazı bebeklerde antibiyotik kullanımına karşı alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Bu reaksiyonlar çoğunlukla ciltte dökülme ya da kızarıklık olabilir. Yan etkilerin bebeğinizi rahatsız ettiği durumlarda doktora başvurarak duruma müdahale edebilirsiniz.

Antibiyotik Gerektiren Hastalıklar

Antibiyotik, bakteriyel hastalıklar ve enfeksiyonlar için kullanılan bir ilaçtır. Basit grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda çoğunlukla antibiyotik verilmez. Kulak iltihabı, zatürre, bronşit ve boğaz iltihabı gibi durumlarda doktorlar tarafından antibiyotik önerilebilir. Antibiyotiklerin pek çok farklı çeşidi vardır. Hangisinin hangi hastalıkta kullanılacağı doktorlar tarafından belirlenir. Bunu belirlerken en büyük etken hastanın yaşı ve hastalığıdır. Bebeklerin kullandığı antibiyotikler yetişkinlere göre daha farklı ve hafiftir. Bunun yanında, antibiyotik gerektiren hastalıkların tümünde antibiyotik tedavisi uygulanmayabilir. Bunun belirlenmesindeki etken de hastalığın hangi aşamada olduğudur. Doktorun tavsiyelerine harfiyen uyarak en doğru ve sağlıklı sonucu alabilirsiniz. Bebeklerde antibiyotik kullanımı konusunda dikkatli davranıp doktorunuza danışarak hastalıkları yenebilirsiniz.

Bebeklerde diğer sağlık bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.