Hamilelikte Kaçınılması Gerekenler

Hamilelik, yeni bir insanın dünyaya gelmesindeki ilk basamaktır. Ebeveynler ve anne adayları için oldukça heyecan verici olan hamilelikte kaçınılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenlere uyarak süreci rahat atlatma imkanınız bulunur. Hamilelik boyunca yakın çevreye çok iş düşüyor olsa bile, en büyük sorumluluk anneye aittir. Yeme, içme ve hareket etmek konusunda normal zamanlardan daha hassas olup her adımda bebeği de düşünerek hareket etmek gerekir. Bebeğin iyiliği ve sağlığı anneye bağlı olduğu için, anne adaylarının önce kendisine iyi bakması ve bebeğin hayatını güvenceye alması şarttır. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Dikkatli ve hassas davranarak daha rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Besinler

Hamilelikte kaçınılması gerekenler arasında en başta bazı besinler gelir. Beslenme düzeni, hamileliğin kalitesini doğrudan etkileyen bir durumdur. Anne adaylarının yedikleri her lokmayı özenle seçmesi ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Hamilelik sürecinde uzak durmanız veya dikkatli tüketmeniz gereken besinler vardır. Bunların başında çiğ etler gelir. Salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar ve sushi gibi yemekler bakteri içerme tehlikesinden dolayı sakıncalı olabilir. Gaz yapabilecek bakliyatlar da dikkatli tüketilmelidir. Eğer anneye rahatsızlık veriyorsa uzak durulmalı, pişirirken gazını alacak işlemler uygulanmalıdır. Deniz ürünleri de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Balık, hamileler için çok faydalı olsa da, kalamar, karides ve midye gibi ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.

Hamilelikte kaçınılması gerekenler

Kaçınmanız Gereken Hareketler

Hamilelikte kaçınılması gerekenler arasında olan ani hareketler, ağrı çekmenize ve sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Özellikle ilk aylar embriyonun yerleştiği ve tutunduğu aşamalar olduğu için, ekstra dikkat etmeniz gerekir. Mümkün olduğu kadar istirahat edip, ağır işler yapmaktan kaçınmalısınız. Çalışıyorsanız rapor almalı veya uzun süre ayakta kalmamalısınız. Tüm hamileliğiniz boyunca ağır şeyler kaldırmaktan uzak durmalısınız. Bu bebeğinize zarar verebileceği gibi, sizin de sırt ve bel ağrısı yaşamanıza sebep olabilir. Oturma ve yatma pozisyonu da önemlidir. Yatarken yüzüstü olmaktan uzak durmalısınız. Sürekli sırtüstü yatmak da belinize zarar verebileceği için, en doğru pozisyon sağ tarafa dönük yatmaktır. Bu etkenlere dikkat ederek sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Hamilelikte Yapmanız Gerekenler

Hamilelik sürecinizi keyifli ve rahat yaşamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Hamilelik, bir hastalık veya rahatsızlık olmadığı için, doktor uyarmadığı sürece hareketlerinizi kısıtlamaya gerek yoktur. Yürüyüş ve egzersizler yapmak doğumu bile kolaylaştırır. Doktorunuza danışarak uygun egzersizleri yapmak büyük bir fayda sağlar. Beslenme düzeni de gebelik kalitesini etkiler. Tüm besin gruplarından faydalanıp, düzenli beslenmeniz gerekir. Doktor tarafından yapılan testler sonucu, gerek olması halinde besin ve vitamin takviyesi de alabilirsiniz. Bebek vücudunuza bir ağırlık yükleyeceği için, sık sık dinlenerek ve istirahat ederek rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler ve bu adımlara uyarak hem kendinize hem bebeğinize kaliteli bir yaşam sunabilirsiniz.

Hamilelik ile alakalı diğer yazılara ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.