Sezaryen Sonrası Kabızlık Sorunu ve Çözümleri

Doğum, anneler için heyecanla beklenen bir kavuşma anıdır. Doğum yapmak zor olduğu kadar, doğumdan sonraki süreçte karşılaşılan bazı durumlar da sıkıntı oluşturabilir. Sezaryen sonrası kabızlık, annelerin büyük bir çoğunluğunun yaşadığı yaygın sorunlardan biridir. Genel olarak kısa süren bir problem olsa da, çok zorlayıcıdır ve anneye sıkıntı verir. Kabızlığın pek çok farklı sebebi bulunur. Bazı kişilerin sindirim sisteminden kaynaklanır iken, bazı kişilerin doğum öncesi aldığı ilaçlardan ya da beslenme şeklinden kaynaklanır. Çok korkulması gereken bir durum olmasa da, en kısa sürede müdahale edip bu sorunun geçmesi için vücuda yardımcı olmak gerekir. Evde kolayca yapabileceğiniz pratik ve doğal çözümlerle kabızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Kabızlık Sebepleri

Sezaryen sonrası kabızlık oluşmasının en önemli sebebi bağırsakların ve kasların tembelleşmesidir. Sezaryen ameliyatı için alınan ilaçlar vücudun tembelleşmesine sebep olur. Bu yüzden ameliyatı takip eden birkaç gün içinde kabızlık görme ihtimali yüksektir. Bunun yanında, hamilelik döneminde ya da doğumdan sonra alınan bazı demir ilaçları da kabızlığa yol açabilir. Hamilelikte yoğun miktarda salgılanan progesteron hormonu, bağırsakların çalışma temposunu azaltır ve bu sebeple kabızlık oluşur. Bu kabızlık etkisinin doğum sonrasına sarkması ve vücut kendini toplayana kadar devam etmesi muhtemeldir. Kabızlığın bir diğer sebebi ise, annenin psikolojik olarak tuvalete çıkmaktan korkmasıdır. Dikişlerin zorlanması korkusuyla uzun süre ihtiyaç gidermeyen anneler zamanla kabızlık oluşmasını sağlayabilir.

Sezaryen Sonrası Kabızlıktan Nasıl Korunulur?

Hamilelik başladığı günden itibaren kabızlık anneler için olası bir tehlike haline gelir. Hamilelik ve sezaryen sonrası kabızlık yaşamayı önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunların en başında bol sıvı tüketmek gelir. Vücudun su ihtiyacını yeterli miktarda karşılayan annelerin kabızlık yaşama ihtimali çok daha düşüktür. Sık sık tuvalete gitmek ve ihtiyaç gidermek de yapılacak şeyler arasındadır. Bağırsak ne kadar çok çalışırsa, kabızlık ihtimali de o kadar az olur Beslenme düzeni ile tüketilen gıdaların da bağırsaklar ve kabızlık üzerinde etkisi büyüktür. Anneler ve anne adayları, olabildiğince bağırsakları çalıştıracak yiyecekler tüketmelidir. Düzenli ve sağlıklı beslendiğiniz takdirde kabızlıktan korunabilir, annelik serüvenine daha rahat başlayabilirsiniz.

Sezaryen sonrası kabızlık

Sezaryen Sonrası Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür?

Doğumdan sonra kabızlık problemi yaşayan annelerin, bu sorunun uzaması ve çözümlerin işe yaramaması halinde mutlaka doktora danışması gerekir. Uzun süre tedavi edilmeyen kabızlık annenin hem metabolizmasını hem de yaşam kalitesini etkiler. Fakat yeni oluşan kabızlık için annelerin evde yapabileceği bazı çözümler vardır. Başta su olmak üzere, komposto ve meyve suyu gibi bol bol sıvı tüketmek bu çözümlerin en başında gelir. Özellikle emziren annelerde vücut ekstra suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden mümkün olduğu kadar su tüketimi yapılmalıdır. Lifli gıdalar da kabızlık üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Yaş ya da kuru kayısı ve incir gibi yemişleri tüketerek sezaryen sonrası kabızlık sorununu çözebilirsiniz.

Doğum sonrası faydalı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.