Hamilelikte Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümleri

Hamilelikte aşırı terleme gebelerin başına sıklıkla geliyor. Hormonal değişimler anneleri terleme konusunda da etkiliyor. Terleme gayet normaldir. Aşırıya kaçarsa alınabilecek önemler de vardır.

Gebelikte Terleme Ne Zaman Başlar?

Gebeliğiniz süresince terleme mutlaka yaşarsınız. Vücut ısınız artar ve bu da terlemeye sebep olur. Karnınızda büyüyen bebeğin bir etkisi olarak düşünün. Hormonal değişiklikler, kilo alımı hamilelikte aşırı terleme sorununa sebep olur. Geceleri gündüze göre daha fazla terleme olur. Buna gece terlemeleri de diyebiliriz. Hamile kadınlarda gebelik hormonları, östrojen ve progesteronun aniden yükselip aniden düşmesi sebep olur.

Hamilelikte Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümleri

Peki Nedenleri Nelerdir?

 1. Gebelik sırasında annelerin vücudu daha fazla kalori harcar ve vücut ısısı yükselir. Annenin vücudunun işlevlerini devam ettirmesi ve bebeğe destek vermesi için çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bu yüzden de ter bezleri harekete geçer ve terleme meydana gelir.
 2. Gebeliğiniz sırasında hipertiroidiniz var ise bu da terlemenize sebep olur. Bu durum doğum sonrasında da devam eden anormal tıbbi bir durumdur.
 3. Düşük kan şekeri de terlemeye sebep olabilir.
 4. Artan kan akışı da vücut ısınızı artırarak terlemenize neden olabilir. Üçüncü trimesterin başlamasıyla bu durum artar.
 5. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli enfeksiyonlar da terlemeye sebep olabilir.
 6. Gebelikte progesteron hormonu arttıkça vücut ısısı da artar. Bu durum da terlemeye sebep olabilir.
 7. Üçüncü trimesterda özellikle kilo artışı gözlemlenir. Bu da hareket etmek için daha fazla enerji harcamanıza sebep olur. Terleme bu sebeple de görülebilir.

Diğer Sebepler: Anksiyete, sıcak ve nemli havalar ve fiziksel aktiviteler de hamilelikte aşırı terleme sorununa neden olabilir.

Hamilelikte Aşırı Terleme Sorununa Çözümler Nelerdir?

Gebelikte terleme sorununa tamamen çözüm olmasa da en aza indirebilirsiniz. Çözümler şu şekildedir:

 1. Nemli ve sıcak havalarda dışarıda geçireceğiniz zamana dikkat etmeniz gerekir.
 2. Baharatlı yiyeceklerden, sıcak içeceklerden uzak durun ve bol bol su ve taze sıkılmış meyve suları tercih edin.
 3. Vücudunuzda herhangi bir enfeksiyon varsa erken tedavi ettirin.
 4. Talk pudralar aşırı terlemenize engel olabilir.

Hamilelikte terleme durumu her gebenin başına gelir. Eğer ciddi anlamda aşırı bir terleme varsa, bunun için mutlaka doktorunuza başvurun. Altında yatan enfeksiyon gibi ciddi sebepler de olabilir.

Hamilelik ile alakalı diğer yazıları okumak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.