Süt İçmek Boy Uzatır mı?

Süt içmek boy uzatır mı sadece annelerin değil çocukların ve tüm ebeveynlerin en sık sorduğu sorulardan biri. Üstelik laktoz intöleransının çok konuşulduğu bu günlerde…

Çocuklarda boy kısalığı başta genetik sebepler olmak üzere pek çok nedenden kaynaklanabilir. Aile hekimleri ve çocuk doktorları global çapta belirlenmiş bir çizelge üzerinden çocuğunuzun gelişimini takip etmektedir. Bu gelişim; anne ve babanın boyu, genetik öykü, köken gibi faktörler değerlendirilerek özelleştirilir. Peki gelelim asıl sorumuza süt içmek boy uzatır mı

Süt tüketimi elbette tek başına yeterli olmasa da büyüme hormonunu destekleyici içeriği sayesinde boy uzamasında etkili bir yöntemdir. Özellikle uyumadan önce içilen süt bu noktada faydalı olacaktır. Fakat unutmamak gerekir ki her şeyin fazlası her zaman için zarardır. Ne demişler azı karar, çoğu zarar. 

süt içmek boy uzatır mı

Sütün Boy Uzamasına Etkisi Var Mı?

Çocukların boy uzunluğu %75 oranda genetik olarak belirlenmektedir. %25’i ise uyku, spor, beslenme, güneş, psikoloji gibi çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Beslenme başlığı altında yalnızca sütü incelemek biraz haksızlık olur. Süt ve süt ürünleri, boy uzamasına olumlu katkı sağlayan besinlerden biridir. Fakat bunun yanı sıra pek çok besin daha boy uzamasına fayda sağlamaktadır:

  • Yumurta
  • Organik sebzeler (Özellikle borokoli)
  • Organik meyveler
  • Soya fasülyesi
  • Balık
  • Badem
  • Ceviz
  • Fındık

Çocuğunuzun günde tüketeceği 400-500 ml süt boy uzatma konusunun yanı sıra kemik gelişimi için de oldukça sağlıklıdır. Süt ve süt ürünleriyle desteklenen beslenmenin yanı sıra günde 25 dakika doğru zamanda ve doğru şekilde D vitami alma yani güneşlenme oldukça önemlidir. Çünkü sütten alınan magnezyum D vitamini sayesinde aktif ve etkili hale gelmektedir.

Boyun Uzun Olmasına Etki Eden Faktörler

Çocuklar boy uzamasına etki eden çevresel faktörleri sizler için listeledik!

çocuklarda süt içmenin önemi

Düzenli Uyku

Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu çocuklarda gelişime ve boy uzamasına olumlu katkı sağlar. Bunun yanı sıra tam bir karanlıkta, doğru zamanda ve düzenli bir uyku rutini; çocukları, hastalıklara karşı dirençli yaparken sosyal ve eğitim hayatlarında daha dikkatli, mutlu ve enerjik yapar. Uyku öncesi içilen bir bardak süt ile desteklenen kaliteli uyku çocuğunuzun yararına olacaktır. 

Güneş Işığı

Düzenli D vitamini alan yani doğru saatte ve doğru şekilde güneş ışığına çıkan çocukların gelişimleri daha sağlıklı olmaktadır. Bu da boy uzamasına olumlu etki sağlayan önemli faktörlerden biridir. 

Beslenme

Doğru, dengeli, organik beslenme boy uzamasını olumlu etkileyen önemli faktörlerdendir. Aynı şekilde paketli gıda, şeker, karbonhidrat gibi zararlı besinlerin az miktarda tüketilmesi de oldukça önemlidir. 

Spor

Her türlü spor dalı çocuğun sağlıklı gelişimi için faydalıdır. Fakat voleybol, basketbol, yüzme gibi tüm vücudu çalıştıran; çığlama, sıçrama, uzama ve esneme hareketleri barındıran sporlar boy uzamasında ekstra bir olumlu etkiye sahiptir. 

Evdeki Psikolojik Durum

Çocuğun sağlıklı, mutlu ve güvenli bir ortamda büyümesi; rahatça sosyalleşebilmesi, kendine özel alanının olması, ebeveynlerle doğru ve etkili zaman geçirmesi oldukça önemlidir. Stresi en az seviyede hisseden çocuklar daha az hastalanır, daha başarılı olur, daha hızlı gelişir ve serpilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.