11 Aylık Bebek Gelişimi

11 aylık bebek gelişimi sırasında bebeğiniz desteksiz bir şekilde ayakta durabilir. Çekmeceleri ve yetişebildiği dolapların kapaklarını açabilir. Bundan dolayı bu bölgelere ilaç, temizlik maddesi gibi yaralanmasına ve zarar görmesine neden olabilecek şeyler konulmamalıdır. Eliyle kavradığı nesneleri yere atabilir.

Bu dönemde nesneleri seçebilir, takip edebilir ve arayabilir. Etrafındakilerle bazı nesneleri işaret ederek iletişim kurabilir. Kafasını sallayarak istemediğini belirtebilir. Anladığı kelimelerin sayısı artmış olmasına rağmen hala bunların birçoğunu söyleyemez. 11 aylık kız bebeklerin boyu yaklaşık 73 cm iken kilosu 8700 gramdır.

Erkek bebeklerin boyu yaklaşık 75 cm ve kilosu 9400 gram civarlarındadır. 11. ayda korku duygusu oluşmaya başlar. Daha önceden tepki vermediği şeylere bu zamanlarda korktuğunu ağlayarak belli edebilir. Korktuğu zamanlarda ona sakince bir şey olmayacağını anlatarak ya da düştüğü zaman bebeğinize endişeli değil sakin yaklaşarak ondaki bu korku hissiyatını azaltabilirsiniz.

Sevdiği insanlara ve oyuncaklara karşı ilgisi vardır. 11 aylık bebek gelişimi dönemi içinde bebeğinizle karşılıklı oyunlar oynayabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinize; büyük, resimli ve hareketli kitaplar alabilirsiniz. Resimler ilgisini çekecektir. Bu dönemde bilinçli olarak kullandığı kelime sayısı artar. Beyni hızla gelişirken, konuşma becerisi de ilerler. 11 aylık bebeğinizin ana öğünü anne sütüdür fakat bu dönemden sonra ek gıda miktarı biraz daha arttırılabilir. Bu dönemde bebeğinize anne sütü vermeli, anne sütü yokluğunda ise doktorunuza danışarak bebeğiniz için en uygun devam sütünden yararlanmalısınız. 11 aylık bebeğiniz günde en fazla 3 bebek kavanozu ek gıda tüketebilir. Diş çıkarmaya devam etmektedir.

11.AY AŞISI:

11. ay sonunda olması gereken herhangi bir aşı yoktur.

Editörden not:

Sevgili Yazarımız Tuğçe Atak anne ve bebek eğitim hemşiresidir. Kendisi ile iletişime geçmek isterseniz Uzmana Sor bölümümüzden mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

Yazarımızın diğer güncel yazılarına ya da diğer bebek gelişim aylarına ulaşmak isterseniz linke tıklamanız yeterli. https://www.beybida.com/author/tugceatak/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.