12 Aylık Bebek Gelişimi

12 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğin kilo artışı 6 aydan 9 aya kadar daha fazlayken, 12. ayda bu kilo artış hızı yavaşlamaya başlar, bunun nedeni bebeğin artık daha hareketli hale gelmesidir 12 aylık olan bebeğiniz artık sizinle aynı yemekleri paylaşabilir ve rahatlıkla kendi yemeğini yiyebilir.

Geçen aylara göre büyüme hızı azalacağından eskisi kadar yemeğe karşı iştahlı olmayabilir, endişelenmeyin. 12 aylık olan bebek beslenme konusunda kendi kararlarını vermek isteyebilir, örneğin, bazı yemekleri yemek isterken bazılarını reddedebilir, ne zaman, ne kadar ve nerede yiyeceğini seçmeye çalışabilir.

Önemli olan, onu fazla sıkıp zorlamadan düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmanızdır.

12 Aylık Bebek Gelişimi Boy ve Kilo Tablosu

12 aylık kız bebek ortalama 9,5 kg, boy olarak ise ortalama 73,7 cm’dir. 12 aylık erkek bebek ortalama 10,5 kg, boy olarak ise ortalama 74 cm’dir.

Bu ay bebeğiniz bir yerlere tutunarak yürümeye devam edebilir, hatta ilk defa yardımsız adımlar atmaya başlayabilir. Yürümesini teşvik etmek için bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı elinizde tutarak ondan birkaç adım ötede durun, böylelikle size doğru adım atmasını teşvik edebilirsiniz. 1 yaşındaki bebeğinizin görüşü yetişkinlerle eşit düzeydedir. Bir nesnenin adı söylendiğinde onun ne olduğunu anlayabilir. Eşyaların ismini öğrenmeye çalışır. Kitaplardaki resimlere ilgi gösterir. Giydirilirken size yardım eder.

bebek göz rengi

Sizin yaptığınız ev işlerini taklit eder. Taklit yoluyla göz kırpmak gibi yeni davranışları öğrenir. “Anne” ve “baba” kelimelerinin anlamını bilir. Ailenin diğer üyelerine karşı bağlılık gösterebilir. Güvendiği kişilere gülümseyebilir ve onları kucaklayabilir. İnsanlarla oynamayı, oyuncaklarla oynamaya tercih eder. Bebeğin alt diş-ön kesicileri genellikle 6-10 ay arasında çıkarken üst diş-ön kesicileri 8-12 ay arasında çıkmaktadır. Üst ve alt yan kesici dişler 9-16 ay arasında çıkar, genellikle bebek 2 yaşına gelmeden köpek dişleri de çıkmış olur.

Bebek gelişimi 12.ay aşısı:

Bu ay bebeğin olması gereken aşılar;

KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı) 1. Doz

KPA (Pnömokok Aşısı) Rapel Doz

Suçiçeği 2. Doz

Özel aşı olarak geçen Konjüge Meningokok Aşısı 9. ayında yaptırılmış ise bu ay sonunda 2. Doz uygulanmalıdır.

Anne bebek hemşiremiz Tuğçe Atak’ın diğer yazılarına ulaşmak için https://www.beybida.com/author/tugceatak/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.