17 Aylık Bebek Gelişimi

17 aylık bir bebek oldukça enerji doludur. Oradan oraya koşar, atlar ve zıplar. Artık öğreniyor, neden-sonuç ilişkileri kurmaya başlıyor. Onun haricinde tabi ki bir şeyler fırlatıyor. Peki başka ne gibi gelişmeler var? Bütün cevaplar bu yazıda!

Fiziksel Özellik

17 aylık kız bebeğin ortalama kilosu 10,2 kg, ortalama boyu ise 80,7 cm’dir. Erkek bebeklerde ortalama kilo 10,9 kg, ortalama boyu ise 81,3 dm’dir.

Beslenme

Bebeğinizin iştahsızlığı 2 yaşına kadar sürebileceğini biliyor muydunuz? Yürüyor, koşuyor, etrafta koşturuyor oluşu yemek yemesi için biraz soruna yol açabilir. Etrafta onun dikkatini çeken, cezbeden birçok faktör var. Bebeğiniz bir önceki ay sevdiği bir şeyi bu ay sevmeyebilir. Koku ve tadın haricinde görüntüye de artık bakar.

Bebeğinize farklı gıdalar vermeye özen gösterin. İştah sorununu biraz da olsa azaltmış olursunuz.

Bebeğiniz için pofuduk bir kek yapmak istemez misiniz? Farklı tatlar bebeğinizin oldukça hoşuna gidecektir. O zaman buraya tıklayın ve tarife ulaşın.

İnce Motor Gelişimi

Bu dönemde ince motor gelişimini artırmak için birlikte aktiviteler yapmanız önemlidir. Birlikte yapacağınız harika faaliyetler onu çok mutlu edecektir.

Bebeğinizin kasları sürekli gelişiyor. Artık topu rahatça tutabilir. Bloklarla oynayabilir. Boya kalemlerini rahatça tutup resim yapabilir. Bebeğiniz bol gelen bir kıyafeti artık kendisi çıkartabilir. Hatta bezini çıkarmaya bile çalışabilir. Eğer bebeğinizi bezsiz görürseniz sakın şaşırmayın ve sert tepki göstermemeye çalışın.

Zeka Gelişimi

Anne ve babanın artık ne dediğini anlamaya başlar. Yüz ifadelerinden, mimiklerinden anladığı belli olur. Aile fertlerinin hareket ve davranışlarını taklit eder. Özellikle tüm gün kiminle birlikteyse o kişinin yaptıklarını yapmaya başlar. Bebek bu dönemde alıcıdır. Bir anne ya da ebevynlerden bir tanesi yerleri sildiyse o da oyun olarak gördüğü davranışı sergiler. Ebeveynlerden biri çay ya da kahve yaptıysa aynısını kendi oyuncaklarıyla yapar. Evcilik oyunu bu dönemde başlıyor.

Bebeğinize bu dönemde farklı sesler çıkaran müzik aletleri alabilirsiniz. Bir havuz alıp içine rengarenk toplar alabilirsiniz. Resimli kitaplar alabilirsiniz. Bir kule inşaa edebilir. Bebeğinizin zeka gelişimi için oyuncaklar ve kitaplar tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Birbirinde güzel zeka gelişimine katkı sağlayan oyuncaklar için buraya tıklayabilir, bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.