18 Aylık Bebek Gelişimi

18 aylık bebek artık en hareketli olduğu zamanlarındadır. Yürürler, koşarlar ama daha sonra tabi ki anne kucağı isterler. Bu ayda artık mobilyalara tırmanmak isteyecekler. Sehpaların koltukların üzerinden zıplamak isteyecekler. Peki başka neler var?

Fiziksel Gelişim

18 aylık kız bebeğin ortalama kilosu 10.2 kg, ortalama boyu ise 80.7 cm’dir. Erkek bebeklerde ise ortalama kilo 10.9 kg, ortalama boyu ise 82.3 cm’dir. Bu aylarda bebeğiniz hızlı bir şekilde büyüyebilir.

Beslenme

Anne sütüne hala devam edebilirsiniz. 2 yaşına kadar anne sütü öneriliyor. Bebeğinizin artık kaşık tutabilmesi gerekiyor. Bebeğinizi bu konuda teşvik edebilirsiniz. Kendi yemeğe başladığı anda yemek yemek ona zevkli gelecektir.

Bu dönemde bebeğiniz yiyecek ayrımı çok yapar. Örneğin patates haşladığınız zaman ona küçük küçük verseniz de yemiyorsa ona mercimek çorbası yapıp patatesin faydalı kısımlarına bebeğinize yedirebilirsiniz. Yani beğenmediği besini başka bir yemeğin içinde kullanırsanız bebeğiniz için oldukça faydası olur.

Bebeğinizin duygularının çabuk değişeceği gibi yemek zevkleri ve yeme miktarı da değişiklik gösterebilir. Bir gün çok yiyorsa bir gün oldukça az yiyebilir.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz‘ün kaleminden harika tarifleri okuyabilir, bebeğinize müthiş çorbalar hazırlayabilirsiniz. Tarife ulaşmak için buraya tıklayın.

İnce Motor Gelişimi

Artık üç tekerlekli bisiklete binmeye başlar. Kaşık ve çatalı daha düzgün tutmaya başlar. Topu tutmanın haricinde ayağıyla da vurmaya başlar.

Zeka Gelişimi

18 aylık bebek kendi istekleri doğrultusunda davranabilir. Size cevap vermek canı istemezse kesinlikle sizi umursamaz.

Bebeklerini, oyuncaklarını sembol olarak kullanabilir. Sizinle iletişim kurmak için, sizden bir şey istemek için kendi hayal gücünün doğrultusunda oyuncaklarını kullanabilir.

Zeka gelişimi bütün bebeklerde aynı değildir. Başkalarının bebekleri ile kendi bebeğinizi kıyaslamayın. Eğer bebeğinizde herhangi bir problem görüyorsanız bir uzman ile görüşebilirsiniz.

Bebeğinize bu dönemde müzikli oyuncaklar alabilirsiniz. Işıklı ve Şarkı Söyleyen İkili Davul Piyano harika bir seçenek olacaktır. Oyuncak için buraya tıklayabilir ve inceleyebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.