3 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

3 aylık bebek gelişim sürecinde bebek önceki aylara kıyasla daha kontrollü ve daha uzun süre dik durabilir, başını kontrol edebilir, dik tutabilir fakat hala başını desteklemek gerekir.

3 aylık bebek ellerini daha sık hareket ettirir

3 aylık bebek ellerini daha sık hareket ettirir, hareket ettirdiği ellerini izlemekten keyif alır. Bacaklarını sık sık hareket ettirir ve ayaklarını karnına doğru çeker. Ellerini ve parmaklarını ağzına götürür ve emer. 3. ayda nesneleri izlemeye başlar. Gözleri ışığa duyarlı olduğu için gece uykusunda aydınlatmaya dikkat edilmelidir.

Bu dönemde emzirme sıklığı her bebekte değişkenlik gösterebilir. Ortalama 3-4 saatte bir beslenmesi yeterlidir. Geceleri aynı saatte uyanıyor ve iştahla besleniyorsa acıkmıştır ama düzensiz aralıklarla uyanıyor ve çok emmek istemiyorsa alışkanlıktan emdiği düşünülebilir.

Bu ay erkek bebeğin ortalama kilosu 6 kg, boyu 60 santim, baş çevresi ise 40,5 santim; kız bebeğin ortalama kilosu 5,5 kg, boyu 59 santim ve baş çevresi ise 39,5 santimdir.

Oyun minderi, pelüş hayvanlar ve ses çıkaran oyuncaklar bebek için faydalı oyuncaklar arasındadır. Bu ay bu oyuncaklara çıngıraklar, toplar ve bez kitaplar da eklenebilir.

İlk 3 ay bebek gelişimi için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

3.AY AŞISI:

3. ay sonunda olması gereken herhangi bir aşı yoktur.

www.beybida.com yazarı ve anne bebek eğitim hemşiresi Tuğçe Atak’ın diğer yazılarına ulaşmak için linke tıklayıp içeriklerini okuyabilirsiniz. https://www.beybida.com/author/tugceatak/

Uzmanımız Anne Bebek hemşiresi Tuğçe atak ile iletişime geçmek, kendisine yönelteceğiniz sorularınız var ise Web sitemizin Uzmana Sor bölümünden mail atabilirsiniz.https://www.beybida.com/uzmana-sor/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.