5 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

5 aylık bebek gelişim sürecinde bebek, boy ve kilo değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak kız bebeklerin boyu 64 cm, kiloları ortalama olarak 6900 gr civarlarındadır.

Erkek bebeklerin boyu 65 cm, kiloları 7500 gr civarlarındadır. Beslenme anne sütü ve formül mamayla devam ederken doktor kontrolleri ile ek gıdaya küçük porsiyonlar ile başlanabilir. Hece içeren ve ton yüksekliği değişen sesler, ünlü ve ünsüzleri birlikte çıkarılmaya başlar. Ba-ba, ta-ta, ma-ma ve de-de gibi sesler çıkarır.

Adı söylendiğinde kafasını sesin geldiği yöne çevirir. Elindeki nesneleri daha sıkı şekilde tutabilir. Kısa süre desteksiz oturabilir. Başını daha dik tutabilir. Sırt üstü yatar pozisyonda rahatça dönebileceği için yalnız bırakılmamalıdır. Bu dönemde nesneler isimleriyle tanıtılabilir.

5 aylık bebek anne ve babasını görünce tanır.

5 aylık bebek anne ve babasını görünce tanır. Tanımadığı kişilere karşı daha tedirgin olup bunu belli ederler. Görme gelişimi devam etmektedir. Ana renklere daha hakimdirler. Ayna karşısında vakit geçirmesi kendi benliğini tanıması için bebek gelişimi için önemli rol oynar.

Müzikli, renkli ve ses çıkartan oyuncakları bu dönemde de kullanmaya devam etmek gerekir. Diş çıkarma dönemine yaklaşıldığı için diş çıkarma halkaları kullanılabilir.

5.AY AŞISI:

5. ay sonunda olması gereken herhangi bir aşı yoktur.

www.beybida.com yazarı ve anne bebek eğitim hemşiresi Tuğçe Atak’ın diğer yazılarına ulaşmak için linke tıklayıp içeriklerini okuyabilirsiniz. https://www.beybida.com/author/tugceatak/

Uzmanımız Anne Bebek hemşiresi Tuğçe atak ile iletişime geçmek, kendisine yönelteceğiniz sorularınız var ise Web sitemizin Uzmana Sor bölümünden mail atabilirsiniz.https://www.beybida.com/uzmana-sor/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.