4 Aylık Bebek Gelişimi ve Boy Kilo Oranları

4 aylık bebek de baş, omuz ve sırt kasları daha da güçlenmiştir. Bebek başını daha uzun süre dik tutabilir. Kollarını açar, göğsünde birleştirir. Adım atmaya benzer hareketler yaparak bacaklarını hareket ettirir fakat uzun süre bu pozisyonda tutmamak gerekir.

4 aylık bebek için beslenme anne sütü veya formül mama ile devam etmelidir

Beslenme anne sütü veya formül mama ile devam etmelidir. Ek gıda için erken bir dönemdir fakat istisna durumlarda doktor önerisi ile küçük porsiyonlar şeklinde gıdalar verilebilir. Bu dönemde bebeğin günde 4-5 kez emzirilmesi veya beslenmesi yeterlidir. Gece yalnızca 2-3 kere beslenmesi yeterli olacaktır. Beslemek için uyandırılmamalı, uyandığında beslenmelidir. 4 aylık bir kız bebeğin kilosu ortalama 6 kilogram ve boyu ortalama 61 santimdir.

4 Aylık Bebek

4 aylık erkek bebeğin kilosu ise ortalama 6,5 kilogram ve boyu da ortalama 63 santimdir. Bu dönemde salyaların akması normal fakat diş çıkarma için erken bir dönemdir. Seslere olan ilgisi arttığı için farklı sesler dinletmek, hayvan sesleri çıkartıp isimlerini söylemek ileride öğrenmesi için katkı sağlayacaktır. Vücuduna dokunulmasına artık izin vereceği için onu rahatlatacak masajlar yapabilirsiniz.

4.AY BEBEK AŞISI:

4 ay bebek de olması gereken aşılar;

Da-BT, IPA, Hib (5’li karma) 2. Doz

KPA (Pnömokok Aşısı) 2. Doz

Özel aşı olarak geçen Rotavirüs aşısı yaptırılmış ise 4. ay sonunda ikinci doz uygulanmalıdır.

www.beybida.com yazarı ve anne bebek eğitim hemşiresi Tuğçe Atak’ın diğer yazılarına ulaşmak için linke tıklayıp içeriklerini okuyabilirsiniz. https://www.beybida.com/author/tugceatak/

Uzmanımız Anne Bebek hemşiresi Tuğçe atak ile iletişime geçmek, kendisine yönelteceğiniz sorularınız var ise Web sitemizin Uzmana Sor bölümünden mail atabilirsiniz.https://www.beybida.com/uzmana-sor/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.