Alerjik Bebekler İçin Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana çorbası alerjik bebekler içebilir mi? İşte bu tarif beybida.com okuru olan alerjik bebek anneleri için hazırlandı. Tarhana çorbası oldukça sevilen bir çorbadır. Yetişkinler ve çocuklar için inanılmaz lezzetli bir tarif olduğunu söylemek gerekir. Rahatlıkla bebeğinize içirebilirsiniz. Faydalı ve sağlıklı bir ek gıdadır. Çocuğunuzun inek sütü alerjisi varsa rahatlıkla yapabileceğiniz besin değeri çok yüksek olan ve yoğurtsuz mayalanan tarhana çorbamız, 9 ay ve sonrası için ideal bir ek gıda çeşididir.

Alerjik Bebekler İçin Tarhana Çorbası Tarifi
Alerjik Bebekler İçin Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana Çorbası Faydaları

Tarhananın içinde bol miktarda A Vitamini, B Vitamini, fosfor, iyot gibi vücuda yararlı maddeler vardır. Bebeğinizin sindirimi açısından faydalıdır. Bağışıklık sistemini düzenler. Pankreası çalıştırır ve kandaki şeker seviyesini düzenler. Tarhana mide asidi düzenleyici olarak da bilinir. Soğuk algınlığına karşı da yararlı içeriği vardır.

Tarhana Çorbası İçin Malzemeler:

  1. 1 kâse yeşil mercimek
  2. 1 kâse nohut
  3. 1 kâse buğday
  4. 1 kg domates
  5. 1 kg paprika (Kapya)biber
  6. 1 kg yeşilbiber
  7. 1 kg soğan
  8. ½ kg sarımsak
  9. 20 dal maydanoz
  10. Tam buğday unu

YAPILIŞI:

1.Adım: Yeşil mercimek, nohut ve buğday haşlayın. Domates, yeşilbiber, paprika, soğan, sarımsak ve maydanoz ayrı ayrı rondodan geçirin.

2.Adım : Tüm malzeme derin bir kap içerisinde bir araya getirin. İyice karıştırın. Yoğun bir kıvam alıncaya kadar içerisine tam buğday unu ekleyin. 5 gün boyunca mayalanmaya bırakın. Mayalanma süresi boyunca karışım her kabardıkça karıştırın.

3.Adım: Gölge, temiz ve geniş bir zeminde kurumaya bırakılın. Kurudukça küçük parçalara bölerek daha kolay kuruması gerçekleşir. İyice kuruduktan sonra rondodan geçirin. İçerisinde nem kalmaması için rondo işleminden sonra tekrar kurumaya gölge ve temiz bir alana serin. Kuruması tamamlandığında tarhana çorba yapılmaya hazır hale gelmiş demektir.

AFİYET OLSUN.

Tarif Reçetesi: Ecem Genç

Birbirinden faydalı ek gıda tariflerimiz için https://www.beybida.com/bebek-beslenme/ kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.