Bebek Olan Evde Evcil Hayvan

Özel Haber/ Ecem Genç

Çocuk sahibi olmayı planlıyorsunuz ama beslediğiniz evcil hayvan ile yaşamak doğru mu? Bu konuda yalnız değilsiniz ama bilim insanları aksini düşünüyor.

“EVCİL HAYVAN İLE BÜYÜYEN ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIĞI NORMAL BEBEKLERE GÖRE DAHA GÜÇLÜ OLUYOR.”

ABD Kökenli “Pediatrics” dergisindeki makaleye göre, evcil hayvana sahip olmayan, yine de gününün bir kısmını bile hayvanlarla geçiren bebeklerin, bağışıklık sisteminde bir yaşına kadar çok güçleneceğini bildirdi.

Evlerinde evcil hayvan besleyen ebeveynlerin bebeklerinde, solunum yolu hastalıklarında yüzde otuz,  enfeksiyon ve yüksek ateş oluşumunun yüzde elli azaldığı kanıtlanmıştır.

Uzmanlar ise bu gelişimlerin en önemli zamanlarında  immünolojik tepkilerin oluşmasını, evcil hayvansız yaşayan bebeklere göre daha çok bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlıyor. Daha az alerji, astım olduğu  gözleniyor.

Peki sevimli dostlarımız sadece bebeklere fiziksel olarak mı iyi geliyor?  Ruhsal olarak da çok büyük bir faktörde rol oynuyorlar.

KÖPEKLER, ÇOCUKLARIN ÖNEMLİ SOSYAL BECERİLER KAZANMALARINA YARDIMCI OLUR

Köpeklerle yetişen çocuklar, önemli sosyal beceriler, dürtü kontrolü ve hatta kendilerine saygılı olma duygusunu geliştirirler.

Köpeklere bakan çocuklar sorumluluk sahibi olurlar.

Bir hayvanın günlük bakımını üstelenmek, çocuğa sorumluk sahibi olmayı ve bağlılığı öğretmenin en iyi yoludur. Evcil hayvan bakımı çok sabır ve emek gerektiren bir konudur.

EVDE EVCİL HAYVAN OTİZMLİ ÇOCUKLARIN STRESİNİ AZALTIR

Montréal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, eğitimli bir köpekle beraber yaşayan otizm spektrum bozukluğuna sahip çocukların stres hormonu ciddi şekilde azalıyor. Aynı zamanda bu çocukların davranış bozukluklarında da ciddi bir azalma oluyor.

Köpeklerin günlük ihtiyaçlarıyla ilgilenmek, çocuklara güvenilir ve sorumluluk sahibi olmayı öğretir. Köpeği taramak, ona bakım yapmak, suyunu ve mamasını vermek çocuklara çok şey öğretir. Bir köpeğe bakıyor olmak fazlaca sabır ve çalışmayı gerektirir. 

BU GÜNLERDE İSE SOKAKTAKİ SEVİMLİ DOSTLARIMIZ İÇİN KAPIYA BİR KAP SU VE MAMA BIRAKMAYI UNUTMAYALIM !

Ayrıca çocukların ve bebeklerin psikolojisine iyi gelen şeylerden biri de ebeveynler ile yaptıkları aktivitelerdir. Birinci aydan başlanması gereken aktiviteler için AY AY BEBEK AKTİVİTELERİ- 1. AY yazısını okuyabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.