Bebekler Ne Zaman Köfte Yiyebilir?

Bebeğiniz için harika bir ek gıda olan köfte protein kaynağıdır. Ayrıca tutması kolay olduğu için parmak gıdalara geçtiği zaman güvenle bebeğinize köfte verebilirsiniz. 9+ aydan sonra ek gıdalara konmasında fayda var. Boğulma tehlikesini göz ardı etmemeniz gerekir.

Bebeğinizin beslenmesine eklediğiniz köftenin içindekilere dikkat edin. Ayrıca yağ oranı da çok önemlidir. Marketten hazır köfteler almak yerine, kıyma alıp bebeğinize kendiniz hazırlamanız çok daha iyi olacaktır. İçindeki soğanların bile büyüklüğüne dikkat etmek gerekir. Etin içerisinde protein, demir,B3, B6, B9, B12 vitamini ve çinko ve selenyum vardır. Bebeğiniz için yararlı olacaktır.

Köfte Nasıl Hazırlanmalıdır?

 1. Etin iyi pişmiş ve yumuşak olması gereklidir. Az pişmiş et viral enfeksiyona neden olabilir. Köfte çok sert olmuşsa bebeğinize kesinlikle vermeyin.
 2. Köfteye tam buğday ekmek kırıntıları ekleyebilirsiniz. Ayrıca kekik, fesleğen ve kimyon gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz. Tuzsuz hazırlamak en iyisi olacaktır.
 3. Boğulma riskini en aza indirmek için ince doğranmış köfteler verebilirsiniz.

Bebek büyüdükçe köfte porsiyon boyutunu yaşa uygun şekilde değiştirmeye özen gösterin.

 • 6 aylık bebekler için küçük bir köfteyi dört parçaya bölün. Köfte parçalarını hafif bir şekilde ezin. Eğer yemekte zorlanırsa köfteleri tamamen ezip kaşıkla sizin yedirmeniz faydalı olacaktır.
 • 9 aylık bebeklere küçük köfte parçalarını direk önüne koyabilirsiniz. Parmak gıda olarak bebeğinize vermeniz tutma kabiliyetini de artıracaktır.
 • 12 aylık bebekler için küçük köfteleri bütün olarak verebilirsiniz. Eğer yemekte zorlanıyorsa küçük köfteyi ikiye bölüp verebilirsiniz. Bu tarz ek gıdalar verirken yemek yediği sürece yanında olun.

Bebeklere Köfte Verirken Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

 1. İlk önce ek gıda ne olursa olsun doktorunuza mutlaka danışın.
 2. Köfteleri kesinlikle kendiniz hazırlayın. Marketlerden alınan köftelerde yüksek tuz oranları ve baharat oranları vardır.
 3. Köfteyi hazırlamadan ellerinizin temizliğine çok önem vermeniz gerekir.
 4. İlk önce tek malzemeli köfteler hazırlayın.
 5. Köftelere hangi baharatları koyacağınıza dikkat edin. Alerji riski olabilir.
 6. Bebeğinize ilk defa köfte veriyorsanız 3 ya da 5 gün tekrar köfte vermeyin. Alerji riski olmasından dolayı ikinci köfteyi verirken beklemeniz gerekir.
 7. İlk defa bebeğinize köfte verirken püre şeklinde bir çay kaşığı verin. Daha sonra bir çorba kaşığı olarak arttırabilirsiniz. Bebeğinize bir anda bir köfteyi kesinlikle vermeyin. Kademeli olarak arttırın.
 8. Bebeğiniz eğer ona köfte yedirdiğinizde kendini rahatsız hissediyorsa o anda köfte vermeyi bırakın. İlerleyen zamanlarda tekrar deneyin. Eğer yine rahatsızlık hissediyorsa doktorunuza başvurun.
 9. Kusma, deride döküntü, ishal, kaşıntı gibi durumlar varsa bebeğinizi doktora götürün. Alerji çok nadir de olsa köftede görülebilir. Köftenin yanında peynir veya yumurta gibi yiyecekleri vermemeye özen gösterin.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.