Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Sebepleri ve Tedavisi

Yeni anne olan kişilerin hayatında büyük değişiklikler meydana gelir. Bebek sahibi olmak çok güzel bir duygu olsa da, doğum sonrası saç dökülmesi gibi bazı problemler ile karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu durum çok normal olsa bile, özellikle ilk kez anne olan kişilerin korkmasına ya da stres yapmasına sebep olabilir. Saç dökülmesinin pek çok farklı sebebi vardır. Çoğunlukla hamilelik süreci ve doğum sonrası dönemlerinde değişen hormonlardan kaynaklanır. Bunun doğal ve geçici olduğunu bilmeli ve strese kapılıp durumu daha fazla zorlaştırmaktan uzak durmalısınız.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Doğumdan sonra meydana gelen saç dökülmesinin en yaygın sebebi değişiklik gösteren hormonlardır. Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonları çok yoğun bir miktarda salgılanır. Bu hormonlar da saçların hamilelik süresi boyunca normal seyrinde dökülmesini engeller. Hormonlar sebebiyle yalnızca büyüme evresi yaşayan saçlar, gerektiği gibi dökülmez. Doğumdan sonra ise hormonlar normal seyrine geri döner ve saçların büyümesi durur. Bu da doğum sonrası saç dökülmesi sorunu ile karşılaşmanızı sağlar. Bunun yanı sıra, stres ve yorgunluk gibi etkenler de saç dökülmesinin yoğunlaşmasına sebep olabilir.

doğum sonrası saç dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Doğumdan sonra yaşanan saç dökülmesini önlemek için hamilelikten itibaren alabileceğiniz bazı önlemler bulunur. Besinlerin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller saçları besler. Özellikle omega 3 içeren besinler bu konuda büyük bir yardımcıdır. Doğal yağlar ve saç maskeleri kullanarak da saçlarınıza kuvvet kazandırmak mümkündür. Geniş dişli kemik taraklar kullanarak saçları düzenli aralıklarla taramak oldukça faydalıdır. Saç dökülmesi sorununu önleyecek bir diğer etken de, hamilelik dönemi ve doğum sonrasında stresten uzak durmaktır. Daha rahat ve huzurlu bir ortam oluşturarak bu süreci kolayca atlatabilirsiniz.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Tedavisi

Çoğunlukla tedavi gerektirmeyen bir sorundur. Fakat çok uzun süreli ve anormal derecede oluşan dökülmelerde doktora danışıp bazı testler yaptırmakta fayda vardır. Bu durumda doktorlar demir ve vitamin testleri yaparak saç dökülmesine sebep olan farklı sorunlar olup olmadığını kontrol eder. Çıkan sonuca göre gerekli tedaviyi uygulayıp dökülmenin önüne geçer. Doğumdan sonraki ilk süreçte yaşanan saç dökülmesini geçirmek ya da hafifletmek için, yine doktor kontrolünde bazı vitaminlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle biotin içerikli ürünleri kullanarak saçlarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Zaman Biter?

Doğumdan sonra karşılaşılan durumların hepsi, kişinin bünyesine göre farklılık gösterir. Saç dökülmesinin ne kadar süreceği ya da ne yoğunlukta olacağı da annenin bünyesine göre değişir. Saç dökülmesi, genel olarak doğumdan sonra 2 ile 6 ay arasında sürer. Kişinin bünyesine ve yaşadığı ortama göre bu süre uzayıp kısalabilir. Hamilelik sürecinde hormonlar sebebiyle dökülemeyen saçlar, doğumdan sonra toplu halde dökülür. Bu yüzden dökülme, saçlar rahatlayana kadar devam eder. Stres yapmayıp anneliğin tadını çıkararak doğum sonrası saç dökülmesini rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Anne sağlığı hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.