Yeni Annelerin Uykusuzluk Problemi ile Başa Çıkma Yöntemleri

Dünyaya bir bebek getirmek ve anne olmak çok güzel bir his olsa da, annelikle beraber bazı sorunlar da ortaya çıkabilir. Uykusuzluk problemi bu sorunların en başında gelir. Hem bebekte hem annede uykusuzluğa yol açan farklı sebepler vardır. Bazen bebeğin gazlı olması ya da gece uykusu sevmiyor oluşu hem kendisinin hem de annesinin uykusuz kalmasını sağlar. Bu sorunla baş etme ve uykusuzluk sürecini doğru şekilde yönetme imkanınız da vardır. Bunun için en başta bebeğinizi iyi tanımalı, sabırlı olarak ailenizden yardım almalısınız.

Vücudunuza Enerji Toplayın

Uykusuzluk sürecini yönetirken anneye düşen ilk görev, sabırlı ve enerjik olmaktır. Uykusuzluk çeken anneler ister istemez yorulur ve bitkin düşebilir. Fakat bebeğinizin kaliteli yaşaması ve sizin onun temposuna yetişmeniz için enerjinizi yüksek tutmanız gerekir. Bu konuda yararlanacağınız ilk kaynak besinlerdir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek özellikle yeni doğum yapmış anneler için çok önemlidir. Size enerji verecek besinler tüketerek uykusuzluk problemi ile başa çıkabilirsiniz. Özellikle kuruyemiş, yulaf ve bitter çikolata gibi yiyecekler tüketebilirsiniz. Çok fazla olmamak şartıyla kahve içerek de enerji toplayabilirsiniz. Enerji vermesi için yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. EMZİREN ANNELER İÇİN YULAF EZMESİ tarifini deneyebilirsiniz.

uykusuzluk problemi

Çevrenizden Destek Alın

Bebek doğduktan sonra, başta anne ve eş olmak üzere, annenin etrafındaki herkesin düzeni değişir. Bebeğin iyiliği annenin iyi olmasına bağlı olduğundan, her konuda anneye yardımcı olmak çok önemlidir. Bebekler genelde gece uykusunu parça parça uyuduğu için anneler de onlarla birlikte uyanık kalır. Bu sebeple gündüz bebek uyurken annenin de ihtiyacı olan uykuyu alması gerekir. Anne uyuma ve bebeğiyle ilgilenme dışında ev işlerine de yetişmeye çalıştığı için çoğu zaman yorgun düşer. Bu noktada zorlanmamak adına eşinizden ya da akrabalarınızdan yardım alabilirsiniz.

Beyaz Gürültü Yöntemi

Uykusuzluk problemi ile uğraşan annelerin kurtarıcısı niteliğinde bir yöntem bulunur. Beyaz gürültü adı verilen bu yöntem, farklı frekansların bir araya getirilmesiyle oluşan seslerdir. Çoğunlukla küçük bebeklerde kullanılan beyaz gürültü, bebeklerin daha kolay uyumasına yardımcı olur. Bu gürültüler genelde elektrik süpürgesi, davlumbaz sesi ve şelale gibi seslerden oluşur. Bu seslerin anne karnındaki seslere benzediği, bu yüzden bebeğin kendisini daha huzurlu hissederek uyuduğu iddia edilir. Beyaz gürültü yönteminden faydalanarak bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz uyurken siz de istirahat ederek enerjinizi toplayabilirsiniz.

Uyku Arkadaşı Edinin

Bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasını sağlayacak bir diğer yöntem de uyku arkadaşıdır. Bebeklerin yalnızca uyku vaktine özel bir nesneyi görüp alışması, uyku saati geldiğini daha kolay anlayıp rahatlamasına sebep olur. Bu nesnenin bebeklerin seveceği yumuşak ve renkli şeyler olması fayda sağlar. Bunlar bazen oyuncak, battaniye ya da yastık gibi nesneler olabilir. Uyku arkadaşı seçerken dikkat etmeniz gereken şey, nesnenin üretim malzemesinin bebeğe uygun olmasıdır. Bakteri üretmeyecek, bebeğe alerji yapmayacak nesneler seçerek bebeğinizin uyumasını kolaylaştırabilir, uykusuzluk problemi ile kolayca başa çıkabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.