Doğurganlığı Artırmak İçin Besinler

Bebek sahibi olmak, her çiftin ve özellikle kadınların tatmak istediği bir duygudur. Bu işi hızlandırmak için faydalanabileceğiniz doğurganlığı artırmak için besinler ve tüyolar bulunur. Hamilelik, sağlıklı bir adet döngüsüne ve yumurtalığa sahip olan kadınların rahminde döllenme gerçekleşmesi ile meydana gelir.

Anne veya baba adayında bulunan bazı problemler bu süreci uzatıp zora sokabilir. Buna sebep olan en yaygın etken yumurta tembelliğidir. Günlük hayat içerisinde yaşanan stres ve yoğunluk, yumurtaların tembelleşmesine ve daha zor hamile kalmaya sebep olur. Böyle durumlarda en kesin çözüm doktora danışmak olsa da, ilk etapta vücudunuzu destekleyip doğurganlığı artırma imkanınız bulunur. Çeşitli sebze ve meyvelerden faydalanıp düzenli beslenerek yumurtalıkları çalıştırma ve doğurganlığı artırma şansınız vardır. Besinlerin yanında spor ve egzersiz yaparak vücudu çalıştırmak da büyük önem taşır. Böyle bir düzen hem doğurganlığı artırır hem de daha sağlıklı bir yaşama sahip olmanızı sağlar. Tüm besin gruplarından gerekli vitaminleri alıp doğal beslenme düzenine geçerek hayat kalitenizi yükseltebilir ve doğurganlığı artırabilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu‘nun DOĞURGANLIK VE GEBELİK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME VE VİTAMİNLERİN ÖNEMİ başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Doğurganlığı Arttıran Besinler

Doğurganlığı artırmak için besinler tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey doğal ve taze olmalarıdır. Hazır gıdalardan, paketli ve uzun süre beklemiş yiyeceklerden uzak durmak sağlıklı bir hayat için son derece önemlidir. Çocuk sahibi olmak istiyor ve bu yüzden doğurganlığı artırmaya çalışıyorsanız, başta A ve D vitamini olmak üzere farklı bileşenlerden faydalanmanız gerekir. İhtiyaç duyduğu vitaminleri gerekli oranlarda alan vücut sağlıklı çalışır. Sağlıklı olan bir vücut ise, doğurmaya ve üremeye daha yatkındır. Özellikle folik asit, omega 3 ve amino asitler bu konuda büyük rol oynar. Omega 3 açısından çok zengin bir besin olan balık, yumurtanın daha kolay döllenmesine ve embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olur. Balık haricinde badem, fındık ve zeytin gibi yemişler de omega 3 bakımından çok faydalıdır. Doğurganlığı artırmak için besinler arasından yeşil yapraklı olanları tercih etmek büyük fayda sağlar. Özellikle ıspanak, lahana ve marul gibi yeşil sebzelerde bulunan demir ve folik asitler sayesinde daha sağlıklı yumurtalara sahip olabilirsiniz.

Doğurganlığı Artırmak İçin Besinler

Hamilelik İçin Beslenme Önerileri

Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında yapılacak en önemli şey beslenmeye dikkat etmektir. Anne adaylarının tüm besin gruplarından düzenli ve gerekli miktarda tüketmeleri gerekir. Sebze ve meyvelerde bulunan vitaminlerden en üst düzeyde yararlanmak için olabildiğince taze besinler tercih edilmelidir. İçerisinde bol miktarda kolin ve A vitamini olan yumurtanın sofralardan eksik edilmemesi ve neredeyse her gün tüketilmesi gerekir. Sebzelerin buharda ya da haşlayarak pişirilmesi tavsiye edilir. Süt ürünleri ve özellikle yoğurdun sıkça tüketilmesi büyük fayda sağlar. Sütün içinde kalsiyum, yoğurdun içinde ise bolca probiyotik bulunur. Bunlar gibi doğurganlığı artırmak için besinler tüketerek hem kendi vücudunuza fayda sağlayabilir hem de yumurtaların kalitesini yükseltebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.