Doğumda Hormonların Etkisi Nedir? Oksitosin Hormonu nedir?

Doğumda hormonların etkisi nedir?Doğum anında birden fazla salgılanan hormon vardır. Biz bu yazıda en önemli olan 3 hormon üzerinde yoğunlaşacağız. Hormonlar hayatımızın her anında çok fazla rol oynamaktadır. Mutlu olduğumuzda, üzgün olduğumuzda, kızgın olduğumuzda ve hatta korktuğumuzda bile farklı hormonlar salgılarız. Doğum anında ise bize yardımcı olan hormonlar Oksitosin, Endorfin ve Adrenalin’ dir.

Doğumda hormonların etkisi sırasında en önemli hormon oksitosindir.

Doğumda en önemli olan hormonlardan biri oksitosindir. Rahim kaslarının tetiklenmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda kandaki seviyesi çok çabuk azalabileceğinden doğum süresince anne adayını oksitosin hormonunu kaçıracak etmenlerden korumak gerekir. Oldukça çekingen bir hormondur ve yokluğu doğumun durmasına sebep olabilir. Bu aşamada doğum ortamını ve anne adayını en uygun şekilde organize etmek de doulanızın görevlerindendir.

Normal şartlarda doğum kendiliğinden başlayan, hormonların salgılanmasıyla ek bir müdahalenin yapılmadan gerçekleşen fizyolojik bir olgudur. Doğum gerçekleştiğinde anne ve bebeğinin ten tene temas kurması ile kusursuz bir şekilde sonlanır. Hormonlar doğumda anne adayına yardımcı olmak için salgılanır. İnsan vücudu bir çok konuda donanımlıdır. Bu süreçte doula ve anne adayı güzel bir ekip çalışması ile günün sonunda konforlu bir doğum hikayesi yazmış olurlar.

Doğum öncesinde alınan eğitimler bu konuda anne adaylarını bilgilendirmekte önemli rol oynamaktadır. Katılacağınız gebe grupları veya doğuma hazırlık kursları bu konularda detaylı şekilde bilgi edinmenize fayda sağlayacaktır. Günümüzde anne adaylarının her konuda bilgi sahibi olmak adına aldıkları bu eğitimler hem kendilerine hem hekimlerine hem de sürecin daha sağlıkla işlemesine olanak sağlamaktadır. Doğumda bize yardımcı olan bu hormonların hangi zamanlarda salgılandığını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

OKSİTOSİN NE ZAMAN SALGILANIR?

Mutluluk hormonudur. Sosyal yaşantımızdaki doğal olduğumuz huzurlu olduğumuz anlarda, aşık olduğumuzda, Cinsellikte, erkeklerde spermin dışarı boşalmasında. Sütün gelmesinde üretilen sütün kasların kasılmasıyla süt kanallarına itilmesinde önemli payı vardır. Rahim kasılmasında doğumda salgılanır.

Yazarımız Doula Sinem Uzan’ın diğer köşe yazısı okumak için linke tıklayınız. https://www.beybida.com/korkunun-doguma-etkisi-nedir-rahat-bir-dogum-mumkun-mu/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.