Gebelikte Ruh Hali Değişimi Nedenleri

Hamilelik mucizesinin anneye ve etrafına sağladığı bazı zorluklar vardır. Gebelikte ruh hali değişimi, anneyi ne kadar zorluyorsa etrafındaki insanlara da o kadar sorumluluk yükler. Bu değişimler, annenin vücudunda yaşanan kimyasal değişiklikten kaynaklanır. Hamilelikte vücudun salgıladığı hormonlar ve miktarı değiştiği için anneyi psikolojik olarak değişime zorlar. Bu çok doğal ve normal bir süreç olsa da, doğru yönetilmediği takdirde annenin psikolojisi üzerinde kalıcı izler bırakabilir. Bu durumda başta eşi olmak üzere annenin etrafındaki herkes olabildiğince sakin, sabırlı ve anlayışlı davranmalıdır. Annenin elinde olmayan sebeplerden böyle davrandığı hatırlanmalı ve ona destek verilmelidir. Anne ne kadar mutluysa bebeğin de o derece iyi olacağı unutulmamalıdır.

Gebelikte Hormon Değişimi

Hamilelik sürecinde veya öncesinde anneyi gebeliğe, doğuma hazırlamak, bebeğin gelişimini desteklemek için çeşitli hormonlar salgılanır. Bu hormonlar sağlık açısından faydalı olsa da, gebelikte ruh hali değişimi gibi sorunlara yol açar. Hamilelik sırasında miktarı artan östrojen hormonu, anneyi hamileliğe hazırlar ve döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini sağlar. Progesteron hormonu, bebeği aylar boyunca besleyecek olan anne sütünün üretilmesini sağlar. Hamilelik sırasında sorunlara yol açan rahim kasılmasını da engeller ve daha sağlıklı bir hamilelik sunar. Bu hormonların miktar artışı, annenin farklı ruh hallerine girmesini sağlar. Fazla alıngan, öfkeli ya da üzgün davranması son derece doğaldır. Böyle durumlarda anneye karşı anlayışlı olmak büyük önem taşır.

gebelikte ruh hali değişimi

Ruh Hali Değişimine Neden Olan Durumlar

Gebelikte ruh hali değişimi çoğunlukla hormonlardan kaynaklansa da, bazen fiziksel sebeplerle de meydana gelir. Hamilelik sürecinde annenin istemsizce kilo alması ve fiziksel değişime uğraması, özgüvensiz ve bakımsız hissetmesine sebep olur. Bu yüzden çirkin olduğunu, sevilmediğini hisseder ve hırçınlaşmaya başlar. Önemsiz laflara bile alınganlık edip öfkelenebilir. Bu durumda anneye karşı anlayışlı olmak gerekir. Karşısında sakin kalıp bunun geçici bir dönem olduğu, kendisinin hala çok güzel olduğu gibi telkin edici şeyler söylenmesi, daha iyi hissetmesine sebep olur. Bu görev çoğunlukla eşlere düşer. Annenin eşi tarafından sevildiği ve değer gördüğünü hissettirerek daha sakin davranmasını sağlayabilirsiniz. Anneye psikolojik destek vererek tüm sorunları kolayca aşabilirsiniz.

Ruh Hali Değişimine Karşı Çözümler

Hamilelik sürecinde annenin daha rahat hissetmesini sağlamak için ruh hali değişimleriyle iyi bir şekilde başa çıkmak gerekir. Bunun için izleyebileceğiniz farklı yollar bulunur. Eğer bu süreç çok zorlu geçiyor, anne ve çevresi artık başa çıkamıyorsa yapmanız gereken ilk şey bir doktordan yardım almaktır. Fakat daha makul bir seviyede devam ediyorsa bunu için yapılacak en iyi şey psikolojik destektir. Bunun yanında annenin rahatlamasını sağlayacak çeşitli egzersizlerin de faydası dokunabilir. Özellikle çiftlerin beraber katıldığı hamilelik kursları son derece yararlıdır. Annenin kendi yaşadığı süreci yaşayan başka insanlarla tanışması ve profesyonel birinden eğitim almasını sağlayarak, gebelikte ruh hali değişimi için faydalı bir çözüm oluşturabilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili diğer yazıları okumak ve birbirinden güzel bilgiler edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.