Gebelikte Şişkinlik-Gaz Problem Nedenleri-Çözümleri

Gebelik ne kadar güzel olsa da, annelere sıkıntı veren pek çok getirisi de vardır. Gebelikte gaz problemi bunlardan yalnızca biridir. Hamilelikte şişkinlik ve gaz, anne adayına fazlasıyla rahatsızlık veren ve zorluk çıkaran bir durumdur. Çözüme kavuşturulmadığı takdirde bu durum anne adayının hareketlerini kısıtlar. Beslenme düzenine etki edip başka sorunlarla da karşılaşmasını sağlar. Bu sebeple üstüne durmak ve çözümlemek oldukça önemlidir. Bu problemin oluşmasına sebebiyet verebilecek pek çok farklı etken vardır. Hormonal değişiklikler, yediğiniz şeyler ya da hareketsizlik gibi etkenler şişkinlik oluşturabilir. Çok ciddi ve kalıcı bir durum olmadığını bildiğiniz takdirde evde yapabileceğiniz basit hareketlerle ve beslenme tavsiyeleriyle bu sorunu çözebilirsiniz.

Gaz Problemine Sebep Olan Durumlar

Gebelikte gaz problemi ve şişkinliğe sebep olan etkenlerin en başında hareketsizlik gelir. Hareket etmek, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırarak hem daha zinde bir vücuda hem de sağlıklı bir hayata sahip olmanızı sağlar. Hamilelikte hareket etmek ise ekstra önem taşır. Anne adayının şişkinlik ve ağrı gibi çeşitli fiziksel problemlerini rahatlatırken, aynı zamanda doğumu da kolaylaştırır. Anne adaylarının hamilelere uygun egzersiz ve spor hareketlerini yapması, düzenli yürüyüşe çıkması çok büyük önem taşır. Gaz ve şişkinliğin bir diğer sebebi tüketilen besinlerdir. Bazı bitki ve besin grupları vücutta ödem toplanmasına, karın ya da bağırsaklarda gazlanmaya sebep olur. Yediklerinize dikkat edip hareketi artırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Gebelikte gaz problemi

Gaz Yapan Besinler

Gebelikte gaz problemi, anne adayının tükettiği besinlerle direkt olarak bağlantılıdır. Beslenme düzeni hamilelik boyunca en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Besinler hem anne hem de bebek için çok büyük önem taşır. Annenin vücut sağlığını desteklerken, bebeğin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Her besin türünden dengeli ve düzenli bir şekilde faydalanmak sağlığınız açısından çok önemlidir. Besinler çok faydalı olsa da, tüketeceğiniz şeylere dikkat etmeniz gerekir. Bakliyat çeşitlerinin çoğu gazlanmaya sebep olur. Özellikle fasulye, mercimek ve nohut doğru pişirilmediği takdirde bağırsaklarda gazlanma oluşturur. Bunu önlemek için organik bakliyatlar tercih etmeli, pişirmeden önce ön haşlama yapıp gazlı suyu mutlaka değiştirmelisiniz.

Gebelikte Ödem Problemi

Anne adaylarının en çok zorlandığı konulardan biri ödemdir. Ödem, vücutta biriken sıvı sebebiyle oluşur. Kişi normal zamanlarda bile ödem problemi yaşayabilirken, hamilelikte karşılaşılması daha olağandır. Gebelerin vücudu normale göre daha fazla kan ve sıvı ihtiyacı duyar. Bu yüzden vücut düzeni aniden değişir ve hamileliğe göre şekil alır. Kanın daha fazla pompalanması, damarların genişlemesine sebep olur. Hücre ve damarlarda biriken sıvılar da ödem oluşturur. Çoğunlukla el, bacak ve yüzde görülür. Ödemi önlemenin en etkili yolu bolca istirahat etmektir. Ayakları yükseğe kaldırarak uzanarak, uzun süre ayakta kalmaktan kaçınarak ödemi önleyebilirsiniz. Beslenmenize dikkat edip egzersiz yaparak gebelikte gaz problemi ve ödemin önüne geçebilirsiniz.

Rahat bir hamilelik geçirmeniz için buraya tıklayarak hamilelik ile alakalı tüm yazılara ulaşabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.