Hamilelikte Yorgunluk-Halsizlik Çözümleri

Çok heyecan verici ve özel bir süreç olan hamileliğin bazı zorlayıcı yönleri vardır. Hamilelikte yorgunluk bunlardan bir tanesidir. Anne adaylarının vücudunda meydana gelen bu mucize, beraberinde zorluk ve sorumluluk getirir. Bir bebek sahibi olmak ve yetiştirmek, çok büyük sorumluluk isteyen bir iştir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren hayatı kendiniz ve çocuğunuza göre, iki kişilik yaşamanız gerekir. Hamilelikte yaşadığınız değişim ve olumsuzlukların başında gelen halsizlik, bazen can sıkıcı olabilir. Bu durumun farklı sebepleri olsa da, en önemlisi hormonal değişikliklerdir. Her şeyden önce hamilelikte halsiz ve yorgun olmak çok normaldir. Vücudunuz normalden farklı olarak bir ağırlık taşır ve bebeğe yönelik işlemeye başlar. Bu durumda sizin yorgun düşmenize sebep olur.

Hamilelikte Halsizlik Sebepleri

Hamilelikte yorgunluk sebeplerinin en başında hormonlar gelir. Kadın vücudunda normal olarak da salgılanan bazı hormonlar, hamilelikle beraber daha yüksek düzeyde salgılanmaya başlar. Vücudun dengesinin bozulması ve yeni bir sürece girmesi anne adayında yorgunluğa ve halsizliğe sebebiyet verir. Bu tür bir yorgunluk çoğunlukla ilk aylarda görülür ve birkaç ay sonra kendiliğinden sona erer. Fakat uzun süreli yorgunluklarda demir eksikliği yaşama ihtimaliniz vardır. B12 ve folik asit eksikliği olan kişilerde normal olarak bitkinlik olurken, hamileyken çok daha fazla olabilir. Bunun tespiti ve çözümü için en doğru yol doktora başvurmaktır. Yapılacak birkaç testle demir eksikliğini tespit edip ilaç ya da farklı tavsiyelerle sorunu çözebilirsiniz.

Hamilelikte yorgunluk

Halsizliğe İyi Gelen Aktiviteler

Hamilelikte yorgunluk için yapabileceğiniz en güzel şey egzersizlerdir. Hamilelik temposuna ve ağırlığına uygun farklı egzersizler bulunur. Tüm hamilelik boyunca günlük olarak tempolu yürüyüş yapmak çok faydalıdır. Açık havada yapacağınız 30-45 dakikalık yürüyüşler hem yorgunluğu aşmanıza hem de kolay bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur. Doktorunuza danışarak pilates yapmanın da büyük faydası dokunur. Halsizliği aşıp canlılık kazandırdığı gibi, bel ve sırt ağrılarına da iyi gelir. Doğumu kolaylaştırır. Dikkat etmeniz gereken tek şey hamileliğe uygun, sizi zorlamayacak hareketler yapmaktır. Bunların yanında yüzme de çok faydalı bir egzersizdir. Hamileler için düzenlenen yüzme gruplarına katılabilir ve sağlıklı bir gebelik yaşayabilirsiniz.

Halsizliğe İyi Gelen Besinler

Hamileliğin sağlıklı geçmesini sağlayacak en büyük etkenlerden biri kaliteli beslenmektir. Hamilelikte nasıl beslenmeniz gerektiğini merak ediyorsanız HAMİLELİKTE BESLENME NASIL OLMALI? başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Normal olarak beslenme düzeni büyük önem taşırken, yorgunluk yaşayan anne adaylarının bu konuya ekstra dikkat etmesi gerekir. Her besin grubundan dengeli beslenme yaptığınız zaman çok daha kaliteli bir hayat yaşarsınız. Yorgunluk için ise özellikle demir ve folik asit düzeyi yüksek besinleri tercih etmelisiniz. Başta balık olmak üzere yulaf, yumurta ve ıspanak bu konuda çok etkili besinlerdir. Mevsiminde tüketeceğiniz taze balık sizin yorgunluğunuza iyi geldiği gibi, bebeğin gelişimine de yardımcı olur. Ispanak da demir bakımından çok zengin bir besindir. Beslenme düzenine dikkat ederek hamilelikte yorgunluk sorununu kolayca çözebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.