Hamileliğe Hazırlanırken Yapmanız Gerekenler

Büyük bir mucize olan hamilelik, beraberinde bazı sorumluluklar getirir. Hamileliğe hazırlık, dikkatli ve hassas olunması gereken bir konudur. Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren hayatlarına yeni bir yön vermeleri gerekir. Bu konuda en büyük sorumluluk anneye düşer. Bebek onun vücudunda büyüdüğü ve her şeyinden etkilendiği için, ekstra hassas olması gerekir. Bu konuda en zorlayıcı nokta psikolojik hazırlıktır. Yeni bir insan büyütecek olmanın stresi bazen çiftleri zorlayabilir. Fakat eşlerin birbirine verdiği destek ve güven sayesinde tüm sorunlar kolayca çözülebilir.

hamileliğe hazırlık

Hamileliğe Hazırlık İçin Yapılması Gerekenler

Hamileliğe hazırlanma sürecinde yapılması gereken ilk şey, kötü alışkanlıklardan kurtulmaktır. Alkol ve sigara gibi maddeler normal zamanlarda bile zararlıyken, anne karnındaki bir bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden annelerin bebek kararı alınan günden itibaren bu maddeleri bırakması büyük önem taşır. Hamileliğe hazırlık döneminde beslenme düzeni de anne ve bebek sağlığı üzerinde etkilidir. Anne adayı olabildiğince doğal beslenmeli, her besin türünden faydalanıp vücudunu güçlendirmelidir. Annenin demir ya da vitamin eksikliği varsa, doktor kontrolünde bunu giderip daha rahat bir hamilelik geçirebilir. Hamilelik öncesi vitaminler için HAMİLELİK ÖNCESİ ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Beslenme

İnsan hayatının büyük bir bölümünü kapsayan beslenme, hamilelik ve hamileliğe hazırlık sürecinde çok daha büyük önem kazanır. Hamileliğin rahat geçmesi ve bebeğin sağlıklı gelişmesi için annenin yediklerine dikkat etmesi gerekir. Olabildiğince doğal beslenmeli ve tüm besin değerlerinden faydalanmalıdır. Özellikle et ve balıkta bulunan protein, çinko ve folik asitler bebek için çok faydalıdır. Hamileliğe hazırlık yaparken de vücudun ihtiyaç duyacağı eksikliği gidermek için bu besinler tüketilmelidir. Demir ve B vitaminleri için de başta ıspanak olmak üzere yeşil sebze ve meyveleri tüketebilirsiniz.

Psikolojik Değişim İçin Hazırlıklar

Hamileliğe hazırlık sürecinde yapılması gereken en önemli şeylerden bir diğeri de psikolojik hazırlıktır. Bir bebeğin sorumluluğunu alıp yetiştirmek çiftler için korkutucu ve stres verici olabilir. Hamilelik sürecinde bunun ve hormonların etkisiyle, anne adaylarında psikolojik değişimler meydana gelir. Adaylar duygularını kontrol edemeyip, öfkeli ya da alıngan bir insan olabilir. Bu değişime önceden hazırlıklı olmak büyük avantaj sağlar. Bunun için gebelik planı yaparken bir doktora ya da profesyonele başvurmanın faydası dokunabilir. Bunun yanında daha önceden hamilelik tecrübesi olan yakınlarınızdan da fikir alabilirsiniz.

Hamileliğe Hazırlık Konusunda Çift Terapileri

Çiftler arasında sağlıklı bir ilişki olmasında en önemli etken iyi iletişim kurmaktır. Sorunlarını konuşarak, anlatarak çözebilen çiftler birbirini yormaz ve mutlu bir hayat sürer. Bunu tek başına başaramayan ya da farklı sorunlar yaşayan çiftler, terapilere başvurarak sağlıklı bir ilişki kurmak ister. Çift terapileri, hamileliğe hazırlık sürecinde de oldukça faydalıdır. Bir bebeğin sorumluluğunu almadan önce çiftlerin kendi içindeki sorunları çözmesi, daha iyi ebeveynler olmasını sağlar. Hamileliğe hazırlık sürecinde ve tüm sorunlarınızda doktor ve profesyonellerden yardım alarak daha kaliteli bir hayat sürebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.