Çocuklar Tırnaklarını Neden Yer?
Röportaj/ Özlem Salcı

”Çocuklar tırnaklarını neden yer? Çocuğum tırnaklarını yiyor, ne yapmalıyım? sorusu birçok anne ve babanın merak ettiği soruların arasında yer alıyor. Çocuklarda sıkça rastlanan tırnak yeme alışkanlığının birçok farklı sebebi bulunuyor. Çoğunlukla stres ve baskının etkisiyle ortaya çıkan bu davranışın temelinde psikolojik nedenler yatıyor.” diye belirten Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, Özlem Salcı’nın sorularını yanıtladı.

Çocuklar neden tırnaklarını yer?

Tırnak yeme alışkanlığının sebepleri çok çeşitlidir. Korku, gerginlik  gibi  bir başlıkta tek bir duygu adı veremeyiz. Genel olarak stres ve gerginlikten tırnaklarını yediğini söyleyebiliriz. Tırnak yeme eylemi kişinin kendine zarar verme eylemidir. Bir anlık rahatlama yöntemi olarak yapılan bu eylem, çocuğun o an başka bir yöntem bulamıyor olmasından kaynaklanıyor. Zaten tırnak yemeyi o anda farkında olmadan yapıyor.

Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranmalıyız?

Tırnak yeme alışkanlığı olan çocuğu ilk olarak anlamaya çalışmalıyız. Ne zaman hangi konu açıldığında tırnak yiyor, yanında kim varken tırnak yiyor ya da tam tırnaklarını yediği anda ne düşündüğünü çözmeli ya da sorunu çözmek için çocuğumuza sormalıyız. Yani ilk olarak çocuğun hangi durumlarda bu eylemi gerçekleştirdiğini anlamamız gerekiyor.

Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz

Tırnak yeme alışkanlığının çocuğa ne gibi zararları olur?

Tırnak yeme alışkanlığı çocuğun tırnaklarındaki mikropları yutabilme, diş etlerinde ve tırnak diplerinde enfeksiyona sebep olabilir. Hatta yediği tırnakları yutma, bağırsakların enfeksiyon almasına kadar zararları söz konusudur… Ama zaten bu eylemin temelindeki bilinçaltı sebebi kendine zarar vermektir.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl engellenir?

Çocuklarda bu alışkanlık engellenmediği takdirde, yetişkinlik döneminde dahi devam etmektedir. Ben Amerika’da iken Amerikalı 55 yaşında bir kadın tırnak yeme şikayetiyle bana müracaat etmişti. 15 yaşından beri tırnaklarını yiyordu yani 40 yıl tırnak yemiş. Gördüğünüz gibi tırnak yeme alışkanlığına başlamanın yaşı olmadığı gibi konularının da çeşitliliği çok fazladır. Birinci soruda söylediğim gibi tırnak yeme alışkanlığının birçok farkı sebebi bulunuyor. Her yaştan insanda görülebiliyor. Yapılması gereken doğru müdahale bilinçaltına girip neden böyle bir eylemi yapmayı seçtiğini araştırıp bulmaktır. Ardından bilinçaltındaki olumsuz duyguları dönüştürmeliyiz. Çok uzun süren çalışma değildir, bir veya iki seansta bu alışkanlığı çözüme kavuşturuyoruz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.