Hamilelik Öncesi Alınması Gereken Vitaminler

Heyecan verici bir süreç olan gebelik, beraberinde bazı zorluklar da getirir. Bu süreçte sağlığa ve beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Hamilelik öncesi vitaminler, anne ve bebek için hayati önem taşır. Bebek, gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu vitaminleri anneden alır. Henüz gebelik planı yaparken bu vitaminleri alıp vücudu hazırlamak çok önemlidir. Bu vitaminleri almanın en iyi ve en doğru yolu elbette doğal besinlerden faydalanmak olur. Fakat bunun mümkün olmadığı ya da yeterli gelmediği durumlarda doktor tavsiyesi üzerine vitamin takviyeleri alınabilir. Özellikle B12, C vitamini ve demir eksikliği annelerde sıkça görülür. Bunu önlemek için güvenilir vitamin takviyelerinden faydalanabilir ve sağlıklı bir gebelik yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik öncesi vitaminler gibi, hamilelik esnasında alınacak besinler de büyük önem taşır. Doğal sebze ve meyvelerden alacağınız vitaminler, bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkiler. Özellikle çinko, folik asit ve kalsiyum bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Çinko, balık ve balık yağı ürünlerinde bolca bulunan bir besindir. Bebeğinizin zeka gelişimine büyük katkısı bulunur. Kalsiyum da diş ve kemik gelişiminde büyük rol oynar ve süt, yoğurt, peynir gibi besinlerde bol miktarda bulunur. Folik asit bakımından zengin besinler ise yeşil renkli ve yapraklı yiyeceklerdir. Maydanoz, dereotu, avokado gibi yeşil besinlerin yanında kuru baklagillerde ve yumurtada bolca bulunur. Tüm bu besinlerden dengeli miktarda tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

hamilelik öncesi vitaminler

Bu Dönemde Vücudun İhtiyaç Duyduğu Vitaminler

Hamilelik öncesi vitaminler almak, vücudu gebelik sürecindeki ihtiyaçlara hazırlar. Bu vitaminlerin takviye edilmesi gereken durumlar doktorlar tarafından belirlenir. Fakat yaygın olarak görülen vitamin eksikliği genelde demir ve B12 üzerinedir. Demir eksikliği, hamile olmasa bile kadınlarda yaygın olarak görülen bir sorundur. Gebelikte bebek bu ihtiyacını anneden karşıladığı için, eksiklik artabilir. Vücuda doğal yollardan demir takviyesinin en iyi yolu ıspanak ve yumurta tüketmek olabilir. Kuru üzüm ve baklagiller de demir bakımından zengin besinlerdir. B12 için en etkili yol ise kuruyemiş ve et ürünleridir. Bu besinler vücuda çok faydalı olsa da, dengeli ve düzenli tüketmelisiniz. İhtiyaç duyulan ekstra takviyeleri de doktor gözetiminde almalısınız.

Vücudun Yaşadığı Değişim

Hamilelik çok güzel bir süreç olsa da, bazı konularda anneleri hazırlıksız yakalayabilir. Anneler vücutta yeni bir misafir ağırladığı için, vücut kendini bu misafire göre değiştirmeye başlar. Özellikle ilk kez bu deneyimi yaşayan anneler, değişimler karşısında şaşırsa da bunlar çok doğal şeylerdir. En yaygın ve belirgin değişim kilo artışıdır. Vücudun normalden daha fazla ödem toplaması da el ve ayakların şişmesine sebep olabilir. Anneleri en çok yoran şeylerden biri de duygusal değişimdir. Hormonal değişimler ani duygu ataklarına sebep olabilir. Ayrıca annenin vücudundan beslenen bebeğin varlığı, sağlık dengelerini de etkileyebilir. Bu değişikliğe hazırlanmak için hamilelik öncesi vitaminler kullanabilir, bebeğinizi rahatça ve sağlıkla bekleyebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.