Korona Günleri Sonrasında Yeni Beslenme Düzeni

Korona günleri sonrasında yeni bir beslenme düzenine ihtiyaç duyduk. Şöyle ki ;Mart ayı başında pek çok ülkede insanlar ev karantinasına alındı ve salgın arttıkça süreç uzadıkça uzayıp mayıs ortasına kadar geldik.

Bu süreçte evde zaman geçirmek zorunda kalanların en büyük problemleri arasında hareketsizlik ve fazlaca tüketilen karbonhidrat bazlı gıdalardan kaynaklı kilo artışı da var.

        Korona günleri sırasında Ülkemiz artık “Yeni Normalleşme” adı altında önlemleri gevşeterek karantina sürecinde farklı bir sürece giriyor. Bu süreçle birlikte evde uzun süreler kalındığında bozulan beslenme düzeninizi birkaç ipucuna uyarak tekrar düzene sokabilir veya uzun zamandır istediğiniz sağlıklı beslenme düzenine şimdi geçebilirsiniz. 

            Öncelikle uyku düzeninizi belli bir forma sokarak başlayabilirsiniz. Vücutta uyku hormonları için ideal olan uyku zamanları 23.00-02.00 arasıdır, bu aralığı uykuda geçirdiğinizde ertesi gün çok daha dinç uyanırsınız. Hemen düzene sokulamasa da birkaç gün her gün biraz daha erken yatılarak bu düzen kurulabilir. Yatağa girdiğinizde elektronik cihazlarınız yanınızda olmazsa uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

         Normalleşme ile birlikte kısa süreler de olsa açık havada yürüyüş yapmaya başlamak hem D vitamini seviyeleri açısından iyi gelecek, hem de kaslardaki uyarılma sebebiyle stres seviyenizi ideale çekmenizde yardımcı olacaktır.

         Bu süreçte toparlanma yaşayacağımız için günlük sebze meyve tüketimine daha fazla önem verilmeli; özellikle mevsimine uygun olarak enginar, semizotu, kuşkonmaz gibi besleyici ve çilek, karadut gibi antioksidanlardan zengin gıdalar tercih edilmelidir. Ayrıca bol bol yeşillik, maydanoz tüketimi de karantina sürecindeki ödemlerinizi atmada destek olacaktır.

Diğer yazarlarımızın içeriklerine ulaşabilmek, uzman kadromuzun bilgilerinden yararlanmak için www.beybida.com yazarlar kategorisini ziyaret edebilirsiniz. https://www.beybida.com/yazarlar/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.