Uyku Eğitimi Nedir? Bebeğiniz Uykuyu Çok Sevecek

Uyku eğitimi nedir? Bebeğiniz Uykuyu Çok Sevecek adlı kitabının yazarı Uyku Eğitmeni Sinem Akınal ile çocukların uykuya geçiş sürecindeki zorlanmalarına neden olacak bağımlılıklarını ve uyku eğitiminin çocuklar üzerindeki pozitif etkilerini konuştuk.

Anne ile bebeği arasındaki güvenli bağlanmayı etkilemediğini, aksine pekiştirdiğini savunan Akınal, detayları Beybida’ya anlattı.

Röportaj/Özlem Genç Salcı

Uyku eğitimi nedir?

-Uyku eğitimi,doğru uyku alışkanlığının kazandırılmasıdır. Maalesef ebeveynler arasında uyku eğitimi, bebeği ağlatmaya dayalı kurulu bir sistem olarak bilinir ama esasında böyle değildir.Uyku eğitimi kesinlikle çocuğa güven vererek,doğru uyku alışkanlığı kazandırarak kendi başına uyumayı öğretir. Buradaki hedef çocuğun huzurlu ve mutlu bir şekilde uykuya dalması,uyku döngülerini kendi atlatması herhangi bir bağımlılığa ihtiyaç duymamasıdır.

Anne ile bebek arasında güvenli bağlanmayı etkiler mi?

-Uyku eğitiminde ailelerin en çok korktuğu konulardan bir tanesi de budur. Elbette etkilemez. Maalesef biz güvenli bağlanma ile bağımlılığı birbirine karıştırıyoruz. Bebeğinizi yanınıza alıp aynı yatakta uyuyor olmanız ya da gece boyu uyanıp 7 ve 8 defa emip tekrar uyuyor olması,sallayıp tekrar uyuyor olması bir güvenli bağlanma niteliği değildir. Güvenli bağlanma çocuk ile aranızda özellikle gün içinde kurulan bir bağdır. Eğitim ile uykuya alıştırılan çocukların sonraki aşamalarında herhangi bir sıkıntıya rastlanmamıştır. Aksine uyumayı öğrenen çocuklar, çok daha sağlıklı, mutlu, huzurlu ve pozitif çocuklar olduğu gözlemlenir. Biz güvenli bağlanmayı etkilemiyor,aksine pekiştiriyoruz. Sadece çocuğun hayatındaki bağımlılığı alıyoruz.

Bebeklerin gece sık sık uyanmasının sebebi nedir ? Bu sorun ile nasıl baş edebiliriz?

-Bebeklerin gece boyunca uyanma sebepleri gece boyunca uyku döngülerini anlatamamalarıdır. Çocuklarda 60 ve 90 dakikalarda bir uyku döngüsü vardır. Bu uyku döngüsünde eğer bebek bağımlılıkla uyuduysa, sallanarak,emzirerek,pış pışla, kucakta ya da omuzda her seferinde bu desteği ailesinden bekler.Biz bu bağımlılığı kaldırarak ona kendi kendine uyumayı öğretiyoruz.Böylelikle çocuk gece boyu kesintisiz uyuyabiliyor.Aslında kesintisiz uyku yoktur. Sadece uyku eğitimi aldığı için uyku döngüsünü kendi atlatabiliyor. Yetişkinlerde gece boyunca uyanır ama uyumayı bildiği için tekrar uyuyabilirler. Çocukların uyanma sebebi çok normaldir.Hayatlarında bağımlılık olduğu için ve destekle uyudukları için tekrar uykuya dönememe sebepleri budur.

https://www.beybida.com/roportaj/ diğer röportajlara ulaşmak için linke tıklayınız.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.