Bebeklerde Uyku Alışkanlığı

Uyku, bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Yenidoğanlar günde 16-17 saate kadar uyuyabilirler ancak uykuları genellikle kısa aralıklarla olur ve beslenmek için sık sık uyanırlar. Bebekler büyüdükçe uyku düzenleri değişir ve genellikle geceleri daha uzun süre uyurlar ve gündüzleri daha kısa uyurlar. Bebeklerde uyku alışkanlığı kazanımı zaman alır. Sabırlı olmak en önceliğiniz olmalıdır.

bebeklerde uyku alışkanlığı

Bebeklerde Uyku Alışkanlığı İçin Genel Kurallar

Uykuya elverişli bir ortam yaratın: Bebeğinizin uyku ortamının güvenli, sessiz ve rahat olduğundan emin olun. Odayı rahat bir sıcaklıkta tutun ve bebeğin beşiği için sağlam, düz bir şilte kullanın.

Tutarlı bir uyku rutini izleyin: Banyo yapmak, kitap okumak veya ninni söylemek gibi rahatlatıcı bir uyku öncesi aktivite içeren tutarlı bir uyku rutini oluşturun. Tahmin edilebilir bir rutin, bebeğinizin uyku zamanı geldiğinde öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi sırtüstü yatırın: Amerikan Pediatri Akademisi, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmak için bebeklerin sırtüstü yatırılmasını önerir.

Bebeğinizin uyku ipuçlarını öğrenin: Bebekler genellikle gözlerini ovuşturmak, esnemek veya huysuzlanmak gibi yorgun olduklarını gösteren işaretler gösterirler. Bebeğinizin uyku ipuçlarını öğrenin ve fazla yorulmadan onu uyutun.

Güvenli uyku alışkanlıkları edinin: Boğulma riskini artırabileceklerinden, beşiğe yumuşak nesneler, gevşek yatak takımları veya oyuncaklar koymaktan kaçının. Ayrıca, içki içiyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya aşırı yorgunsanız, bebeğinizle aynı yatağı paylaşmayın.

Sabırlı ve esnek olun: Bebeklerde uyku alışkanlığı zordur. Her bebeğin farklı olduğunu ve farklı uyku gereksinimleri olabileceğini unutmayın. Sağlıklı uyku alışkanlıkları oluşturmak için sabırlı ve esnek olun. Bebeğinizin uyku alışkanlıklarıyla ilgili endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuza danışın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Fazla uyarılmadan, yorulmadan uyumasına özen gösterin.
  • Uyku saatinden önce enerji sarf edecek oyunlardan uzak durun.
  • Gündüz uyuması gereken miktardan fazla uyursa, geceleri uyanmalar o kadar çok olur.
  • Doğru koşulları sağlamanız gerekir.(ışık, oda sıcaklığı, ses vs)
  • Bebeğinize masaj yapmayı, gazını çıkarmayı unutmamak gerekir.
  • Her gün aynı saatte uyutmalısınız.
  • Belli bir süre sonra kendi odasında ve yatağında uyuması gerekir. Psikolojik açıdan ilerleyen zamanlarda kendine güveni olur ve sorunlarla başa çıkmayı öğrenir.

Bebeklerde ilgili diğer faydalı yazılara ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.